Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'dan önemli açıklamalar!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy'dan önemli açıklamalar!
02 Nisan 2020 - 12:04
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) 2020 aidatlarının bu yıl alınmayacağını belirtirken Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı’nda kiraların da 3 ay ertelendiğini söyleyen Bakan Ersoy, öngörülerinin turizm sezonunun mayıs ayı sonuna ertelenmesi yönünde olduğunu belirtti. Ersoy “İnşallah Ramazan Bayramında tekrar turizm hareketlerinin başlayacağını görürüz. Tabii ilk hareketler iç turizmde başlayacak.” dedi.

 

Türkiye’nin 2019 yılında rekor kırdığını, 2020’nin ocak verilerinin de bu büyümenin sürdüğünü gösterdiğini kaydeden Ersoy, ‘’Pandemiden dolayı rakamlar aşağı düşmeye başladı. 2020 yılında 58 milyon turist sayısını elbette yakalayamayız ama ben tur operatörleri ile sürekli konuşuyorum. İleriye rezervasyon iptali en az alan ülke Türkiye. Öte taraftan, çok az olan satışlarda da yine Türkiye önde. Bu süreçte elimizdeki en önemli araç Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı. ’’ ifadelerini kullandı.

 

Açıklanan pakette turizm sektörünün de faydalanabileceği pek çok fırsat olduğunu kaydeden Mehmet Nuri Ersoy, KGF destekli kredilerin 450 milyar liraya çıkarıldığını ve teminatla ilgili sorunun büyük oranda ortadan kalktığını belirtti. Turizm sektörünün Eximbank kredilerinden faydalanabildiğini belirten Ersoy, ayrıca yüzde 7.5 faizli İşe Devam Kredisi’nden turizm sektörünün de faydalanabildiğini söyledi. Ersoy ayrıca, seyahat acentalarının 27 Mart tarihinden önce otellere yaptıkları ödemeler için de kredi sağladıklarını ifade etti. Ersoy, ‘’Vadesi gelen acil kredilerin 3 aydan az olmamak süreyle ertelenmesi var. Bu, turizm sektörü için 12 aya kadar çıkarılabiliyor. Bunun yanında tahsisli arazilerdeki otellerin nisan ve mayıs ayına denk gelen ödemeleri 6 ay süreyle ertelendi.’’ dedi.

 

Sezonluk çalıştığı için askıda bulunan ve bu nedenle kısa çalışma ödeneği alamayan turizm çalışanlarıyla ilgili de açıklama yapan Ersoy, ‘’Çalışma Bakanlığı ile yaptığımız görüşme sonrası, askıda bulunan personeli de kısa çalışma programına dahil ediyoruz. İşletmeler, bu çalışanların işe girişlerini yapsınlar ve kısa çalışma programına başvursunlar. Bunu bekleyen yaklaşık 200 bin personel var.’’ dedi.

 

Bakan Ersoy tatil planlarını iptal etmek isteyen vatandaşların tüketici hakları kapsamında hareket edebileceğini belirtirken, özel tiyatrolar için de destek paketi hazırladıklarını açıkladı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sezonuyla ilgili olarak, "Bizim öngörümüz mayıs sonuna ertelenecek, şu anki gidişat onu gösteriyor." dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum