Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy'dan yurt dışı turizm açıklaması! '1 hafta 10 gün içinde...'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yurt dışı turizmin yeniden başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Reklam
Bakan Ersoy'dan yurt dışı turizm açıklaması! '1 hafta 10 gün içinde...'
21 Haziran 2020 - 10:06
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yurt dışı turizmin yeniden başlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Antalya'da Güvenli Turizm Sertifikası Programı kapsamında 51 ülkenin büyükelçisi ve özellikle Avrupa'dan uluslararası basın temsilcilerinin katıldığı Yeniden Keşfet tanıtım programı kapsamında ve uluslararası turizm hareketliliğiyle ilgili genel değerlendirmelerde bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Uluslararası hava trafiğini tekrar başlatabilmek açısından bir program dahilinde aşamalı faaliyetler gerçekleştirildiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

 

“Bunlardan sonuncusu da yoğun olarak turist trafiği sağlayan ülkelerin büyükelçileriyle Türkiye'nin 1 Haziran itibarıyla hayata geçirdiği Sağlıklı Turizm Sertifikası'nın tanıtımı için Antalya daveti oldu. Bu bağlamda hem sertifikasyonun uygulamalarını yerinde deneyimleme şansına sahip oldular hem de önlemlerin gerçekten ne kadar düzenli şekilde çalıştığını görme fırsatı buldular" dedi.

 

Turistlere uygulanacak sigorta sisteminin çok basit ve Avrupa'daki emsalleriyle karşılaştırılınca oldukça cazip olduğunu kaydeden Ersoy, “2 bin euro ile 7 bin euro arasında limitleri var. Çok düşük bir sigorta paketi de alabilirsiniz 13-15 euro gibi. Birazcık daha yükseltip 23 euroluk bir sigorta için 7 bin euroya kadarki haftalık konaklamalar için tedavi limit sigortası yaptırabilirsiniz. Bu sigortanın sebebi bazı ülkelerin sigortaları pandemide geçerli olmuyor. Bizde en ufak bir risk almasın diye internet üzerinden rahatlıkla satılabilecek" diye konuştu.

 

Türkiye'yi yoğun satan tur operatörleri veya seyahat acentalarının sistemlerine link vererek çok rahat bir şekilde sigorta erişimlerinin 1 Temmuz itibarıyla sağlanacağını söyleyen Ersoy, Bakanlık ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı sitelerinden de bu içeriklere erişilebileceğini kaydetti. 

 

Almanya'nın seyahat uyarısının politik veya ekonomik gerekçelerle olabileceğine dikkat çeken ve koronavirüsün ikinci dalgasının ekovirüs şeklinde geldiğini ve bu yüzden her ülkenin kendince bazı önlemler almak istediğine değinen Bakan Ersoy şu anda 2021 için erken rezervasyonlarının çok daha erken başladığını, 2020'de tatile çıkmaktan vazgeçen birçok turist şimdiden 2021 için Türkiye'ye erken rezervasyon yaptırmaya başladığını belirtti.

 

Avrupa ülkeleriyle görüşmelerin sürdüğünü, birçoğunun da zaten hava trafiğini yavaş yavaş açmaya başladığını kaydeden Bakan Ersoy özellikle tarifeli seferlerin açılmaya başlamasıyla 1 hafta 10 gün içinde çok önemli gelişmeler olacağını düşündüğünü söyledi. 

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum