Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Ersoy rakamlar abartılıyor dedi ve açıkladı!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Ersoy rakamlar abartılıyor dedi ve açıkladı!
03 Ekim 2019 - 09:54
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Bloomberg HT'ye konuk oldu.

 

Bakan Ersoy katıldığı televizyon programında 2019 yılı sonunda 52 milyon turisti geçmeyi hedeflediklerini, turizmde istikrarlı ve ciddi bir büyüme ivmesi yakalandığını belirterek 7-8 bacaklı bir eylem planı hazırladıklarını söyledi. Hem gelirleri, hem turist sayısını artırmanın önemine değinen Bakan Ersoy bunun gerçekleşebilmesi için turizm politikalarında değişikliğe gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Havalimanı kapasitelerinin artırılması için Ulaştırma Bakanlığıyla ortak çalışmalar yaptıklarını belirten Ersoy, "Turizmde tanıtımdan sonra en önemli konu ulaştırma. Ulaştırma Bakanlığıyla bir altyapı çalışması planladık. Öncelikle havalimanları kapasitelerini gözden geçirdik. Sabiha Gökçen'de Kasım 2020 itibariyle ek pist devreye girecek, böylece ulaşım sıkıntımız kalmıyor. Antalya bölgesinde sıkıntımız var. 2 tane havalimanımız var ve buralarla ilgili kapasite çalışması gerekiyor. Orada da bakanlıkla niyet protokolü yaptık, 2020 haziran'ına kadar ihale yetiştirilecek ve 2021 sezonu başlamadan yeni kapasitesi hizmete sunulacak" diye konuştu.

 

İflas eden Thomas Cook'un sektöre olan borcunun çok abartılı şekilde açıklandığını söyleyen Bakan Ersoy şu açıklamalarda bulundu:

 

"Çok endişeli rakamlar söyleniyor ama öyle değil. 350 milyon eurolar konuşuluyor bunu doğru bulmuyorum. Thomas Cook'un bizim hesaplarımıza göre 150 milyon euro civarında ödenmemiş bir faturası var. Önlem olarak da bazı otellerin nakit akışında sıkıntı yaratabilir diye kredi destek paketi açıkladık. Cuma günü de Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü'ne başvuruları kabul etmeye başlıyoruz. Hangi belgelerle nasıl başvuracaklarını söyleyeceğiz. 2 hafta içinde bütün talepleri toplayacağız. Sektörde 50 milyon euro civarında kredi talebi öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum