Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy: ''Sakin olun paniğe gerek yok, gerekirse...''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı canlı yayında koronavirüs salgını sonrası oluşan krizle boğuşan turizm sektörü ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy: ''Sakin olun paniğe gerek yok, gerekirse...''
04 Nisan 2020 - 13:10
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı canlı yayında koronavirüs salgını sonrası oluşan krizle boğuşan turizm sektörü ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye’nin koronavirüs salgının önlenmesi konusunda göstereceği başarının işin yarısı olduğunu belirten Mehmet Nuri Ersoy, işin diğer yarısının ise Türkiye’nin ziyaretçi tedarik ettiği ülkelerin göstereceği başarıya bağlı olduğunu belirtti. 

 

Turizmde 2023 hedeflerimizde sapma yok

 

Türkiye turizmini bu seneyle sınamanın doğru olmayacağını söyleyen Ersoy, ‘’Bizim 2023 ve sonrası için çok ciddi hedeflerimiz ve planlarımız var. Bununla ilgili gerekirse yeni stratejiler oluşturacağız. Burada bir sıkıntı yok. Benim 2023 rakamlarıyla ilgili en ufak bir endişem yok. 2020’de kayıp yaşıyor olabiliriz. Eğer hızlıca toparlanırsa, 2021 hedeflerini tekrar yakalarız. 2022 ve 2023’te de çok yoğun tanıtım ve algı operasyonlarıyla istediğimiz hedeflere rahat bir şekilde ulaşırız. Turizm sekötrü olarak krizlere karşı hem tecrübemiz var hem de gerekli alt yapıyı yapmaya başladık. Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı 20 yıldır konuşulup yapılamayan bir organizasyondu. Bunu geçen sene hayata geçirdik ve ekipleri kuruldu. Şu anda Türkiye olarak dünyada hiçbir ülkenin yapmadığı kadar yoğun tanıtım yapıyoruz.’’ dedi.

 

Sezon yıl sonuna kadar uzayacak

 

Koronavirüs salgını sonrasında turizmde en hızlı düzelmenin Türkiye’de olacağını ileri süren Bakan Ersoy, ‘’Yolcu trafiğinde çok hızlı bir düzelme yaşayacağız. Öncelikle ilk olarak açıkladığımız rakamlara geleceğiz sonra da benim öngörüm sezonun bu sene de uzayacağı yönünde. Normalde sezonluk turizm ekim sonuna doğru biterken, bu sene bu yıl sonunu bulabilir.’’ ifadelerini kullandı.

 

Paniğe gerek yok, sakin olun

 

Seyahat sektöründe dünya genelinde bir aksama olduğunun altını çizen Bakan Ersoy ‘’Yaşanan sıkıntıların telafisi sırasında çok hızlı olacağız ve krizden de hızlı bir şekilde çıkacağız. Herkes sakin olsun. Paniğe gerek yok. Yaşanan tüm sorunları çöze çöze gideceğiz. Yapılması gerekenleri de biliyoruz ve adım adım da yapıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

 

 

Hava trafiğinin durdurulması ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle birçok rezervasyonun gerçekleşmediğini belirten Ersoy, şöyle devam etti:

 

"Acentaların da yaptığı ön ödemeleri iade gibi talepleri vardı. Biz Maliye ve Hazine Bakanlığı ile bir çalışma yaptık. Acenta avanslarının otel tarafından geri ödenebilmesi için yeni bir kredi paketi oluşturduk. Pazartesi günü ilan edildi. İki hafta başvuru süresi var. Bu süre içinde başvuran otellere kamu bankaları üzerinden 6 aylık geçici köklü finansman sağlayacağız. Buradan elde ettikleri gelirlerle oteller seyahat acentalarına avanslarını geri ödeyebilecek."

 

Konaklama vergisi yılbaşına ertelendi

 

Ersoy, konaklama vergisine ilişkin, "1 Nisan'da hayata geçecek olan konaklama vergisi yılbaşına ertelendi. Sektördeki sıkıntılardan dolayı 1 Ocak 2021'e ertelenmiş oldu. Seyahat acenteleriyle ilgili TÜRSAB aidatları 2020 yılı için alınmayacak. Bununla yasal düzenlemeyi de Meclise gönderdik. Çok yakında ilk torba paketin içinde o da çıkacak." diye konuştu.

 

Bakanlığa bağlı müze ve ören yerlerinde bilet satışlarının yapıldığını ifade eden Ersoy, "Buradan alınan bir komisyon geliri var, yüzde 20. Müze ve ören yerlerindeki komisyon oranını yüzde 20'den yüzde 30'a çıkardık." açıklamasında bulundu.

 

Turizm sektöründe 5-6 ay çalışan personelin askıda tutulduğunu hatırlatan Ersoy, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız çok hızlı bir çalışma yaptı ve yeni bir mütalaa yayımladı. Artık askıdaki personel de kısa çalışma programından yararlanabilecek. Bir de asgari ücret desteği vardı, o da bu sene sonuna kadar uzatıldı." ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum