Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy: ''Tahsislerden gelen paraları...''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son yıllarda Türkiye'nin en popüler turistik şehri Kars'ı ziyaret etti ve giderken bindiği Doğu Ekspresi'nde turizm projelerini anlattı.

  • Reklam
Bakan Ersoy: ''Tahsislerden gelen paraları...''
25 Şubat 2020 - 03:28
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son yıllarda Türkiye'nin en popüler turistik şehri Kars'ı ziyaret etti ve giderken bindiği Doğu Ekspresi'nde turizm projelerini anlattı.

 

Ersoy, Kanal Çeşme olarak gündeme gelen projeyi ilk kez basından duyduğunu, kendi projeleri olan Çeşme Turizm Merkezi Projesi'nde kanal olmadığını ifade etti. 

 

Ege Turizm Merkezleri adı altında Çeşme ve Didim'de iki proje üzerinde çalışma yaptıklarını ve bu bölgede sadece iki aya sıkışan turizmi 12 aya açmak istediklerine değinen Bakan Ersoy ''Çeşme projesi bölgesinde 230 hektar özel mülkiyet var. Bu bölgedeki işlenmiş ve yatırım alanı olan bölgeyi kamulaştırma kapsamından çıkardık. Geri kalan 190 hektarlık kısım kamulaştırılacak. Söz konusu parsellerin çoğu zaten vatandaşa ait değil, önceden holdingler tarafından satın alınmış. Proje bölgesindeki sahilin tamamında 100 metreden bin metreye kadar uzanacak bir alanı genel kullanım alanı yapıyoruz. Antalya'daki gibi otellere sahili tahsis etmiyoruz. Cannes gibi bir alan yaratmaya çalışıyoruz. Yani sahil bandından sonra yol olacak, sonra oteller olacak.'' dedi.

 

Çeşme Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüştüklerini ve açıkladıkları kamulaştırma alanlarının artmayıp aksine azalacağını söyleyen Bakan Ersoy kıyıdaki kamulaştırmanın ise kaçınılmaz olduğunu belirtti.

 

Mayısa kadar alanın tespit edilip sonrasında STK'larla bunları paylaşacaklarını belirten Bakan Ersoy ''Bir yarışmayla, mimari grupla projeyi yerleştireceğiz. Komisyon oluşturacağız. 2021'in sonunda her parsel için ayrı açık ihale yapılacak. En yüksek katılım payını veren alacak.'' ifadelerini kullandı.

 

Tahsislerden 1 milyar dolar civarında bir gelir beklentilerinin olduğuna vurgu yapan Bakan Ersoy hastaneler, okullar gibi alt yapıları bu parayla bakanlık olarak yapacaklarını ve projenin emsalsiz olmasının nedeninin tamamının Hazine arazileri üzerinde yapılması olduğunu söyledi.

 

Bu projelerden gelen paraları Kemeraltı Projesi'ne de finansman olarak aktaracaklarını anlatan Ersoy yakın yerlerdeki ören yerlerine de kaynak aktarılacağını söyledi.

 

Çeşme Turizm Merkezi Projesi'nde neler var:

– 20 golf sahası.
– Nitelikli spor tesisleri. (Kamp yapacak kulüpler için küçük stadyum.)
– Toplam 100 bin yatak kapasiteli oteller.
– Kongre merkezleri.
– Film stüdyoları.
– Tema park. (Disneyland gibi.)
– Opera, tiyatro, güzel sanatlar için merkez.
– Ege'nin en büyük müzesi.
– Kamulaştırma alanından çıkarılan köy ve ekili alanlarda tarımsal turizm alanı ve doğa turizm alanları, lavanta bahçeleri.
– Uluslararası tescilli bisiklet rotaları. (Avrupa'nın bisikletten elde ettiği gelir 44 milyar Euro ve en iyi rotalar Türkiye'de.)
– Turizm teknik meslek liseleri.
– Yat limanları.
– Bilişim teknolojilerinin uygulanacağı serbest bölge.
– Motosporları pisti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum