Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy tek tek anlattı! Sterilizasyon sertifikası, normalleşme, sezon beklentileri

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı televizyon programında turizmde normalleşme sürecinden sterilizasyon sertifikasına kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Ersoy tek tek anlattı! Sterilizasyon sertifikası, normalleşme, sezon beklentileri
10 Mayıs 2020 - 11:15
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldığı televizyon programında turizmde normalleşme sürecinden sterilizasyon sertifikasına kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alana koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecinde turistik tesislere uygulanacak olan sterilizasyon sertifikasıyla ilgili olarak dört ayrı komisyon kurduklarını ve konaklama tesisleri ve restoranlar için 132 maddelik kriter belirlediklerini Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı web sitesinde yayınladıklarını belirten Bakan Ersoy şu açıklamalarda bulundu:

 

''Personelinize pandemi eğitimi vermeniz gerekiyor. Denetim firmaları her ay düzenli denetliyor olacaklar, sertifika belgesinde bir karekod olacak o karekodu okuttuğunuz zaman o işletmenin denetim geçmişini görebileceksiniz. Bu sertifikayı alan turizm tesisi uluslararası kuruluşlar tarafından olmazsa olmaz diye nitelendirilen önlemlerin tamamı burada uygulanıyor ve denetliyor anlamına gelecek bu sertifikalar. Bu sertifikasyon yeterli değil, Salı günü genelgesini yayınlayacağız. Hafta başından itibaren Dışişleri Bakanımızla hazırladığımız ve davet içeren niyet mektubunu vatandaşına yurtdışına çıkış izni verecek olan ülkelerin ilgili kurumlarına göndereceğiz. Son yıllarda özellikle Kapadokya’nın yüzünü güldüren Uzak Doğu pazarları oldu, Uzak Doğu’dan turizm akışı konusunda yol haritası belli oldu. Normalde hava trafiğinin onlardan başlaması lazım biz hazır olduğumuzda onları davet edeceğiz. İlk trafiğin açılacağı noktalar Uzak Doğu ülkeleri olacaktır. Asya ülkeleri bu tarz pandemi olaylarına hazırlıklılar, onların vatandaşlarında toplum disiplini oluşmuştu, Asya’daki vatandaş buna karşı daha hazır.''

 

Türkiye'de Mayıs sonu itibariyle iç turizmle ufak ufak turizm trafiğine başlanacağını, Haziran’da da normalleşme sürecine giren birçok ülkede özellikle Orta Avrupa ülkeleri bazı Asya ülkeleri ile dış turizmin Haziran ayı içerisinde aşamalı bir şekilde açılacağını düşündüğünü belirten Bakan Ersoy zaman içerisinde salgın sürecinin gidişatına göre bir takvim açıklayacacaklarını belirtti. 2020 senesinde turizmden beklentiyi yüksek tutmamanın gerektiğini ancak bu sene için otellerin yüzde 50-60’ının açılamasının iyi bir senaryo olacağına dikka çeken Ersoy şöyle devam etti:

 

Açık Büfeler kalacak sunum şekli değişecek

 

''Açık büfelerde sunum şekli değişecek. Siz söyleyeceksiniz ne kadar isterseniz aşçı verecek. Kriterlere ilaveler olabilir azaltmalar olabilir. Aşama aşama gideceğiz, bunlar yeni normaller, hafta hafta açıklayacağız nasıl olduğunu göreceğiz ona göre açıklayacağız.''

 

Charter ya da tarifeli uçuşların paket turların içeriğini değiştirmediğini havacılık faaliyetleri tekrar başladığı zaman uluslararası otoritelerin alacağı kurallara bağlı kalınacağını belirten ve Bilim Kurulu ile sürekli bağlantı içerisinde olduklarını kaydeden Bakan Ersoy ilgili ülkelerle iletişime geçtiklerini ve normalleşme süreciyle ilgili program yaptıklarını belirtti.

 
 

Bu sene önceliğin fiyat olmadığını, hareketi başlatmanın öncelik olduğunu düşündüğünü vurgulayan Bakan Ersoy ikinci üçüncü aşamada fiyat hesabının yapılacağını ama şu aşamada bunu kimsenin düşüneceğini zannetmediğini söyledi. 

 

Kruvaziyerde beklenti sezon sonunda

 

Kruvaziyer turizmi ile ilgili de açıklamalara bulunan Bakan Ersoy şunları söyledi:

 

''Yaz ortasına veya biraz daha sezon sonuna kayacağını düşünüyorum orada protokoller oluşmadı daha, GalataPort hazır bugün gelseler hizmet verebilecek kapasitede. 5 Nisan’a hazırdı, şimdi daha da hazır hale gelir, gemi yanaşıyorum dediği anda alabilecek durumda''

 

Olympos’la ilgili Koruma Amaçlı İmar Planı'nın onaylanması sonrasında bölgenin yapılaşmaya açılacağı tartışmalarının başladığını ancak bu konunun bakanlığından önce gerçekleşmiş bir proje olduğunu kaydeden Bakan Ersoy eleştirilere şu şekilde yanıt verdi:

 

''1990’lı yıllardan nitibaren Olimpos deresi çevresinde izinsiz ve plansız bungalov tarzı yapılaşma başlıyor. Hem iç turizmde hem dış turizmde ilgi görüyor, ondan sonra bu yapılar artıyor, kontrolsüz yapılaşma arttığı için 2017 yılında hem oranın yerel belediyesi hem de Olympos Ören Yeri Kazı Başkanlığı'nın talebi üzerine, arkeolojik sit düzenlemeleri tekrar yapılıyor. Bu konu 3 buçuk yıl öncenin konusu. Bu düzenlemeden sonra önceki kırmızı alan 200 hektar kırmızı alan var, düzenlemeden sonra aslında 1. Derecedeki arkeolojik sit alanı 200 hektardan 250 hektara çıkartılıyor. Bu Ören Yeri Başkanlığımızın talebi üzerine yapılıyor daraltılmıyor, genişletiliyor. Maalesef sosyal medyada ve belirli platformlarda sanki alanın tamamının arkeolojik sit derecesi düşürülmüş gibi bir algı yaratılıyor. Toplam baktığınız zaman 614 hektarın sadece yüzde 4’lük kısmı 3. Derece arkeolojik sit alanı oluyor geri kalan kısmı korunması gerektiği gibi korunuyor. Bu bir koruma planı, orada bir yıkım yapılacak.''

 

2023 hedeflerimizde sapma yok

 

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile birlikte çok iyi bir tanıtım kampanyası hazırladıklarını ve bunu 16 Mayıs’ta yayınlamaya başlayacaklarını belirten Ersoy, Türkiye turizm sektörünün hızlı bir şekilde toparlanacağını çok sıkıntılı bir durum olmazsa 2023 hedefinde iddialı olduklarını vurguladı.

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum