Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy: ''Türk turizmi burun aşağı gidiyordu''

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uluslararası Resort Turizm Kongresi'ne katıldı.

  • Reklam
Bakan Ersoy: ''Türk turizmi burun aşağı gidiyordu''
28 Kasım 2019 - 11:32
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Uluslararası Resort Turizm Kongresi'ne katıldı. Bakan Ersoy, Resort Turizm Kongresinde Türkiye’nin yeni turizm tanıtım politikası ile ilgili bir sunum yaptı.

 

2018 yılı itibariyle turizm sektörünün 2015 seviyesine döndüğünü belirten ve insanların daha kısa sürerlerle daha sık seyahat etiğine dikkat eden Ersoy, bu nedenle ortlama geceleme süresinin ve ortalama harcamasının düştüğünü kaydetti.

 

Politika değişikliğine ihtiyaç vardı

 

Türkiye’nin hedefinin 75 milyon olduğunu belirten Ersoy ''Geçmiş yıllarda yaşadığımız kriz olmasaydı da Türkiye turizmi burun aşağı gidiyordu ve mutlaka bir politika değişikliğine ihtiyaç vardı’’ dedi.

 

Turizmden yüksek gelir elde eden ülkelere bakıldığında hemen hemen hepsinde tanıtma fonunun bulunduğunu kaydeden Bakan Ersoy, ‘’Turizm fonları ve geliştirme ajansları dünyada bir çok ülkede neredeyse 100 yıldır kullanılan, bizim de yeni hayata geçirdiğimiz bir yapı. Ajans devreye girdiğinde sektörden 125 milyon dolar katkı toplanması bekleniyor. Bakanlık 2024’e kadar artan oranda Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na katkı vermeye devam edeceğiz. 2023 yılında Tanıtım Ajansı’nın 220 milyon dolarlık bütçeye ulaşmasını bekliyoruz’’ şeklinde konuştu.

 

Paket tur oranlarında değişiklik

 

Akdeniz’de paket turla gelenlerin oranının yüzde 85, Ege’de yüzde 60 ve Marmara bölgesinde yüzde 30 olduğunu, bu durumun arz güvenliğini tehlikeye attığını, bu nedenle münferit ve dinamik paketlerle gelen yolcu sayılarını arttırarak paket tur yolcu sayısını azaltmayı planladıklarını ifade eden Ersoy, bunu yapmak için hem direkt tarifeli ulaşım olanaklarını hem de tanıtımı arttıracaklarını söyledi.

 

Thomas Cook ile ilgili Türkiye'de kriz söz konusu değil

 

Thomas Cook ile ilgili olarak Türkiye turizminde bir krizin söz konusu olmadığını ileri süren ve Thomas Cook’un iflasıyla oluşan 800 bin koltuk açığının, İngiltere pazarındaki diğer tur operatörleri ve hava yolu şirketlerinin devreye aldığı ek koltuklarla kapattıklarını söyleyen Bakan Ersoy uçak şirketleri ve tur operatörleri ile yapılan koltuk protokollerinin ardından hızlı bir tanıtım kampanyasına başladığını, rezervasyonların çok iyi gittiğini, hatta Almanya pazarında Türkiye’nin Mayorka’yı geride bıraktığını söyledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum