• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy'un oteli itiraf etti, Bakan Kurum beyaz kum özelliği taşıyan madde yok dedi!

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in Bakan Ersoy'a ait otelin plajında kullanılan beyaz kumun mermer tozu olduğuna ilişkin iddiaları sorduğu önergeye Çevre ve Şahircilik Bakanı Murat Kurum yanıt verdi.

  • Reklam
Bakan Ersoy'un oteli itiraf etti, Bakan Kurum beyaz kum özelliği taşıyan madde yok dedi!
25 Eylül 2020 - 12:56
Reklam

Turizmin başkenti Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan Kiriş Koyu’ndaki beyaz plajıyla ünlü, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a ait Maxx Royal Kemer Resort Otel, plajında kullandığı kumun Salda Gölü’nden getirildiği iddiası ile gündeme gelmiş, otel yönetimi kumun Salda Gölü’nden getirilmediğini kanıtlamak isterken plajdaki kumun mermer tozu olduğunu beyan etmiş, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer de konuyu Meclis gündemine taşımıştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a konuyla ilgili denetim ve soruşturma yapılıp yapılmayacağını ve benzer ihlallerde ceza kesilen oteller gibi Bakan Ersoy’un oteline de cezai işlem uygulanıp uygulanmayacağını soran CHP Milletvekili Özer'in soru önergesine cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “Bahsi geçen beyaz kum özelliği taşıyan maddenin, denetim esnasında sahilde serili olmadığı tespit edilmiştir” yanıtı verildi.Otel itiraf etmiştiOtelin plajındaki beyaz kumun Niğde’deki Niğtaş isimli firmadan satın alındığını, ana ham maddesinin ise kalsit yani mermer tozu olduğunun faturalar ile savcılıkta sabit olmasına karşın denetimden geçtiğini ifade eden CHP Milletvekili Özer, önergeye gelen yanıtta faturadan hiç bahsedilmediğine dikkat çekerken “Söz konusu denetim yapılırken sadece sahile mi bakıldı? Denetim yapılırken otelin kendi beyanı olan faturalar incelendi mi? O faturada yazan 1300 kg’lık kalsit maddesi nerede diye sorulup araştırıldı mı? Araştırıldıysa kalsit yani mermer tozunun ne için kullanıldığı soruldu mu? Denizin altındaki plaj kumu incelendi mi? Yoksa yanıtta söylendiği üzere, sahile bakıp, burada beyaz kum serili değil ki mi denildi?” ifadelerini kullandı.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’in soru önergesine gelen yanıtta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un otelinde yapılan denetim şu ifadelerle anlatıldı:

“Antalya ili, Kemer İlçesi, Kiriş Koyunda faaliyet gösteren Maxx Royal Resort Otel’in sahil kısmında 04.08.2020 tarihinde Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz teknik personellerince denetim gerçekleştirilmiş olup; söz konusu otelin 03.07.2020 tarihi itibariyle faaliyete açıldığının beyan edildiği, tesisin denetim esnasında açık ve faal olduğu, otelin sahilinde soru önergesinde bahsi geçen beyaz kum özelliği taşıyan maddenin, denetim esnasında sahilde serili olmadığı tespit edilmiş ve denetim anı görüntüleri alınmıştır.”

Bakanlık yanıtta ayrıca 2020’de turizm ve konut sektöründen kaynaklı su ve deniz kirliliğine etkileri üzerine 194 denetim yapıldığını, bunların 12 tanesine de idari yaptırım uygulandığını belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum