Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Soylu açıkladı! Çipli kimliklerde yeni uygulama başlıyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da Dijital Arşiv Projesi Tanıtımı'nda açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Bakan Soylu açıkladı! Çipli kimliklerde yeni uygulama başlıyor
01 Aralık 2020 - 18:26
Reklam
Çok köklü bir dijital dönüşüm gerçekleştirildiğine değinen Bakan Soylu, yeni nesil çipli kimlik kartlarından bahsederek şu ana kadar Türkiye nüfusunun yüzde 74'ünün kimlik kartının değiştirildiğini belirtti.

Bakan Soylu, Ocak ayında noterlerde uygulanmaya başlanacak yeni projenin detaylarını paylaştı.

 
Çok büyük yatırımlar yapılarak köklü bir dijital dönüşüm gerçekleştirildiğine ve kimlik kartlarında yeni nesil çipli kimlik kartlarının dağıtılmasıyla tüm Türkiye nüfusunun yüzde 74'ünün nüfus kartını değiştirmeyi başardıklarına değinen Bakan Soylu şöyle devam etti:


''65 milyon 591 bin kişinin kimlik kartını değiştirdik. 2 Nisan 2018 tarihinden bugüne kadar 10 milyon adet sürücü belgesi ve 4 milyon adet pasaport düzenledik. Sürücü kartlarındaki bilgileri de kimlik kartına yüklüyoruz. Bu da yeni proje. Pilotunu ocak ayında inşallah noterlerde başlatacağız. Önemli bir projemiz de kısa adı KPS olan Kimlik Paylaşım Sistemi'dir. 7/24 online hizmet verilecek. Hayatımızı kolaylaştıran bir projedir. Toplam 2005 kurum ve kuruluşa hizmet verilmektedir. 22 milyar sorgu yapılmıştır. Kısa adı MAKS olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi de önemli bir projedir. Harita tabanlı mekansal yapıya dönüştürüldüğü ve entegre içinde çalışan bir sistemdir. Bu sistem afet olaylarında, asayiş olaylarında, şüpheli aramalarında kullanılacak. Saha sonuçlarında olumlu yansımalar gördük. Personelimizin yıpranması azaldı. Bakanlığımızın tüm birimlerinin analiz yapabilme kabiliyeti arttı. Birbirini duymayan dijital sistemler değil, birbirini gören sistemlerle vatandaşların hizmetlerinin hızlandığı sisteme adım adım gidiyoruz.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum