• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Yardımcısı Alpaslan 2021 yabancı turist ve gelir hedefini açıkladı!

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Moskova'daki temasları kapsamında, Türk turizm sektörü ve Rus pazarıyla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

  • Reklam
Bakan Yardımcısı Alpaslan 2021 yabancı turist ve gelir hedefini açıkladı!
17 Mart 2021 - 12:11
Reklam
Reklam
Reklam
Bakan Yardımcısı Alpaslan Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı sayesinde Türkiye’nin 2020 yılını rakip ülkelere kıyasla daha az kayıpla geçirdiğini ve bir önceki yıla oranda yüzde 65 düzeylerinde bir kayıpla kapattığını belirtti.

2019’un Türkiye turizmi açısından olağanüstü geçtiğine işaret ederek 2023 hedeflerine emin adımlarla yüründüğünü ve rekor kırarak 52 milyon turistin ülkede ağırlanarak 35 milyar dolara yakın turizm geliri elde edildiğini belirten Alpaslan 2020 yılına da yüksek beklentilerle girdildiğini kaydederek şunları söyledi:


''Yaklaşık 40 milyar dolarlık bir turizm geliri hedeflemekteydik. Piyasa göstergeleri ve rezervasyonlar bunun rahatlıkla sonuçlanabileceğini gösteriyordu. Maalesef, tüm dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerden birisi turizm oldu ve bu çerçevede biz de turizm açısından mevcut hedeflerimizin gerisine düşmek zorunda kaldık.''


Salgın etkilerinin devam etmesine rağmen başta Rus ziyaretçiler olmak üzere tüm yabancı ziyaretçileri güvenli ve konforlu bir şekilde ağırlayabilecek tüm tedbirlerin alındığına vurgu yapan Alpaslan Nisan ayında turizm sezonunun da açılmasıyla beraber turizmde hareketliliğin başlayıp misafirlerin ağırlanmaya başlayacağını belirtti.

Turizmde 2020’e kıyasla önemli bir artış beklediklerinin altını çizen Alpaslan şöyle devam etti:

''2019 rakamlarına ulaşamasak da 2021’de geçen yıla göre yüzde 100’lük artışlarla, toplam 34 milyon yabancı ziyaretçiyi ülkemizde ağırlamayı bekliyoruz. Geçen yıl 12,5 milyar dolar civarında bir turizm gelirimiz olmuştu bu sene 23 milyar dolar bandına yükselmesini bekliyoruz. Hedef pazarlardaki yetkililere bu tanıtımları güçlü bir şekilde yaparak, Türkiye’de güvenli bir turizmin olduğunu onlara anlatıyoruz. 15 Nisan’dan sonra aşılama programı belirli bir düzeye gelmiş, vaka sayıları düşmüş ülkelerde, ülkelerin durumlarına bakarak test zorunluluğunu kaldırmayı değerlendireceğiz. Türk turizmi için 2021 yılının daha güzel, daha iyi ve daha verimli olmasını beklemekteyiz. Tüm yabancıları, tüm dünya vatandaşlarını ülkemize güvenli konforlu kaliteli tatil yapmaya bekliyoruz.''

YORUMLAR

  • 0 Yorum