Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakanlık açıkladı! Yabancı turist neden Türkiye'ye geliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'ye gelen turistlerin tercih sebepleri belirlendi.

  • Reklam
Bakanlık açıkladı! Yabancı turist neden Türkiye'ye geliyor
18 Aralık 2019 - 08:16
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye'ye gelen turistlerin tercih sebepleri belirlendi. 

 

Bakanlık tarafından hazırlanan turizm pazarı raporuna göre, hangi ükle vatandaşlarının hangi bölgeye neden gedikleri ve en çok nereleri ziyaret ettikleri belirlendi. Bakanlık, Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin tatil stratejilerini ve yurtdışı çıkışlardaki seyahat motivasyonlarını masaya yatırdı.


İşte yabancı turistlerin Türkiye'yi tercih etme nedenleri:

 

Almanlar tel ve servis kalitesine geliyor

Alman turistlerin Türkiye'yi tercih etmelerinin sebepleri arasında ilk sırada misafirperverlik, otel ve servis kalitesi, fiyat ve nispeten uçuş mesafesi geliyor. Beklentilere ve trendlere bakıldığında; güvenlik, hijyen, fiyat, otel ve servis kalitesi önemini korurken, aktif tatil ile alternatif turizm imkanları ve ulaşım gibi hususlar Almanlar için giderek daha da önem kazanıyor. Almanlar en çok Antalya, İstanbul, Muğla ve Kapadokya’yı tercih ediyorlar.

 

Yunanlar yakınlık ve ucuzluğa geliyor 

Yunanistan’daki 2008 krizi sonrasında, Yunan halkı yurtdışı tatillerinden vazgeçmek yerine, Euro bölgesi dışında bulunan, daha yakın ve ucuz olan destinasyonları tercih etmeye başladı. Yurtdışı seyahatlerinde kültür, şehir, inanç, yat, alışveriş ve gastronomi turizm türlerini tercih ediyorlar. Diğer Avrupa ülkelerine oranla ucuz alışveriş ve tatil ülkesi olarak algılanmasından dolayı ilk sırada Bulgaristan’ın tercih ederken; coğrafi yakınlık, kültürel ve tarihsel bağlar gibi nedenlerle Türkiye, en çok tercih edilen ikinci ülke konumunda. Yunanlıların Türkiye’ye olan seyahatleri kültür ve şehir turizmi odaklı olup gastronomi ve alışveriş de temel motivasyonların başında geliyor. Yunanlı turistleri özellikle Türk mutfağına olan ilgisi son derece yüksek.

 

Belçikalılar tarihe geliyor

Belçika vatandaşları, gideceği destinasyonun hava durumu hakkında gerçekçi bilgilere sahip olmak, hava yoluyla kolay ve hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak ve planlayacağı tatil konusunda aradığı her bilgiye internet üzerinden erişebilmek istiyor. Deniz-kum-güneş-eğlence-spor kombinasyonu Belçikalıların ağırlıklı tercih nedeni olurken; arkeolojik eserlerin sergilendiği müzeleri ve tarihi yapıları olan şehir gezilerini de seviyorlar. Belçikalıların, Türkiye'ye geldiklerinde tercih ettiği destinasyonlar sırasıyla Antalya, İstanbul, Muğla, Kapadokya, İzmir, Aydın ve Denizli.

 

Ortadoğulu turistin önceliği alışveriş ve altyapı imkanları 

Ortadoğu ülkelerinden ve başta BAE’den gelen turistler destinasyon seçerken güvenlik, kültürel aşinalık, turizm altyapısının iyi oluşu, alışveriş çeşitliliği imkanı, iyi iklim koşulları, vize kolaylığı hususlarına büyük önem veriyor. Arap turistler, alışveriş ve gastronomi imkanlarının yanı sıra tedavi ile ilgili altyapısı güçlü olan şehirlere seyahat ediyor.

 

Son dakikacı İngilizler düşük maliyete ve iklime geliyor

Türkiye'ye gelen İngiliz vatandaşlarının yurtdışına tatile gitme isteklerinin temelinde yatan en önemli sebep, ülkedeki hava şartlarının olumsuzluğu ve tahmin edilemezliği. Bu nedenle daha sıcak iklime sahip bölgeleri tercih ediyorlar. Aile ile birlikte vakit geçirme isteği de en önemli tatil motivasyonlarından biri. Son dakika indirimi imkanları nedeniyle yurtdışında tatil yapmayı seviyorlar.

Türkiye’yi tercih etmelerindeki temel sebepler arasında, düşük maliyet, kaliteli altyapı ve tesisler, ikliminin uygunluğu ve güneşli gün sayısının çokluğu, Türk insanının misafirperverliği ile aile tatiline uygun bir destinasyon olarak görülmesi yer alıyor.

 

İspanyol turistin tercihe kültürel miras 

İspanya’da İngilizce bilen kişi sayısı az olduğu için iletişim kurmakta zorlanacakları ülkeleri mümkün oldukça tercih etmiyorlar. İspanya vatandaşlarının yüzde 65’i değişik kültürleri tanımak amacıyla seyahat ederken; yüzde 16’sı ise deniz-güneş-kumu tercih ediyor. Türkiye’yi tercih nedenleri, kültürel miras, gastronomi, alışveriş, sosyal hayatın içinde bulunma deneyimi.

 

Ucuzcu İtalyanlar her şey dahili sevmiyor 

İtalyanların yurtdışı seyahatlerindeki temel iki amacı değişik kültürleri tanımak ve deniz tatili geçirmek. Kültür amaçlı seyahatlerinde tarihsel bağlar, ülkenin ucuz olması, hizmet kalitesi destinasyonu belirlemede önemli birer faktör. Deniz tatilinde ise yine ülkenin ucuz olması, hizmet kalitesi, elverişli iklim koşulları önemli etkenler. Her şey dahil sistemine yapı olarak çok uygun değiller. Deniz tatillerinde dahi gittikleri ülkenin kültürünü görmek ve yaşamak istiyorlar.İtalyanların Türkiye tercihlerinde İstanbul, Kapadokya, İzmir, Kuşadası, Bodrum, Fethiye, Antalya, Denizli destinasyonları öne çıkıyor.

 

Polonyalı avantaj peşinde

Polonya'dan Türkiye'ye gelen turistler erken rezervasyon fırsatlarına ilgi gösteriyor. Polonyalı turistler yurtdışına çıkışlarda deniz, kum, güneş tatiline, paket tur avantajlarına dikkat ediyor. Türkiye’yi su parkları bulunan modern otelleri ve yüksek her şey dahil standardı nedeniyle seviyorlar. 

 

Ruslar deniz, kum güneş ve ucuzluk peşinde

Türkiye'nin an pazarlarından olan Rusya’dan turizm amaçlı çıkışlarda en büyük motivasyon deniz, kum, güneş. Türkiye’ye gelen Rus turistlerin Türkiye’yi tercih sebepleri arasında deniz, kum, güneş başta gelirken, tur paket fiyatları ve bu fiyatlar karşılığında alınan hizmet kalitesi, yakınlık ve vize kolaylığı, çocuklu ailelere uygun tesisler, konaklama tesisindeki personelin Rusça konuşması, mutfak, kültürel ve tarihi değerler yer alıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum