Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakanlık düğmeye bastı! Turizm çeşitleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmi çeşitlendirmek için bir dizi adımlar atmaya hazırlanıyor.

  • Reklam
Bakanlık düğmeye bastı! Turizm çeşitleniyor
18 Kasım 2019 - 05:33
Reklam

Turizmi çeşitlendirmek için harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir dizi adımlar atmaya hazırlanıyor.

 

 

2020 yılı ve sonrası için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizmi çeşitlendirmek için planlanan tanıtım stratejisi kapsamında öncelikli olarak tarifeli sefer ve direkt uçuş nokta sayısını yükseltilecek. Gıda sektörü paydaşlarından da destek alınarak Türkiye Lezzet Haritası çıkarılarak ve mevcut zeytin ağacı rotasının yanı sıra fındık, kayısı rotaları gibi gastronomi güzergahları oluşturularak turlara dahil edilecek. Bununla birlikte Avrupa Kültür Rotaları kapsamında Türkiye’nin gastronomi rotaları artırılarak yurtdışında yoğun olarak izlenen Türk dizi ve filmlerinde gastronomi ürün yerleştirmesi yapılacak. Gastronomide Gaziantep ve Hatay gibi UNESCO’dan tescilli marka şehirlerimize yenileri eklenerek Marka Şehir sayısı 7’ye çıkarılacak. Gastronomide, bakanlık belgeli tesislerin sayısı artırılacak. 

 

Bisiklet turizmine ayrıca önem verilerek dünyadaki pazar hacmi 44 milyar doları bulan bisiklet turizminden pay alabilmek için bisiklet turizmine yönelik yeni rotalar oluşturularak bu rotaların Avrupa Eurovelo sistemine entegre edilmesinin sağlanmasının yanında Karayolları Genel Müdürlüğü ve belediyelerle arazi koşullarının bisiklet yollarına uyumlu hale getirilmesi için işbirliği yapılacak.

 

2023 yılına kadar, şu anda Türkiye'de 100 olan Bisiklet Dostu Otel sayısının 1500’e çıkartılması için çalışmalar yapılacak. Bisikletli turistlerin Türkiye’ye gelişlerinde havayolu/kargo desteği verilecek. Kültür ağırlıklı turizm potansiyeli olan şehirler, 4’lü 5’li gruplar halinde rotalara dönüştürülerek tüm dünyaya tanıtılması sağlanacak ve  Türkiye inanç haritası ve inanç portalı hayata geçirilecek.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum