Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Başkanlardan ortak açıklama: ''Konaklama Vergisi'yle hedeflere ulaşılamaz''

Konaklama sektörünün öncü STK başkanları konaklama vergisiyle ilgili olarak ortak bir açıklama yaptı.

  • Reklam
Başkanlardan ortak açıklama: ''Konaklama Vergisi'yle hedeflere ulaşılamaz''
16 Kasım 2019 - 08:21

Konaklama sektörünün öncü STK başkanları konaklama vergisiyle ilgili olarak ortak bir açıklama yaptı.

 

Konaklama sektörünün öncü 3 örgütü düzenledikleri ortak basın toplantısında konaklama vergisi ile ilgili yapılan düzenlemenin sektörü olumsuz etkileyeceğine vurgu yaptı. Bağlı oldukları bakanlık yerine direkt hükümete seslenen TÜROFED, TÜROB ve TTYD, konaklama vergisinin yeniden gözden geçirilmesini istedi.

 

Kişi başı turizm gelirleri 650 dolar mertebesinde bulunan ve gelirleri yükseltmek için önemli yapısal reformlar beklentisi içinde olan turizm sektöründe, 2020 yılı acenta kontratları henüz tamamlanmışken TBMM Genel Kurulu’nda Kanunlaşan, adı konaklama vergisi olmakla birlikte tüm gelirlerden yüzde 2 oranında pay kapsayan vergi konması sektörde kaygı yarattı.

 

Ortak basın toplantısında yapılan açıklamada Konaklama Vergisi’nin fiyatların artışı ile birlikte tüketici nezdinde oluşturacağı olumsuz algının iç ve dış turizmde kendisini göstereceği, hükümet tarafından kararlılıkla yürütülen “Enflasyonla Mücadele Programı”na ise olumsuz yansımalarının beklendiği dile getirildi.

 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB9 Başkanı Müberra Eresin tarafından yapılan ortak açıklamada; şu ifadelere yer verildi:“Yakın tarihte yürürlüğe konan Türkiye turizm geliştirme ve tanıtım ajans payı kesintisini yönetmeye hazırlanan sektör bu sefer getirilen “Konaklama Vergisi” nedeniyle daha da yüksek bir oranlı maliyet ile mücadele etmeye çalışacaktır. 2015 ve 2016 yıllarında yaşanan daralma sonucu henüz rekabet gücünü toparlamaya başlamış turizm sektörünün bu ek maliyetlerle hedeflere ulaşabilmesi kolay olmayacaktır. Sektöre yönelik önemli maliyet kalemlerinde gerçekleştirilecek düzenlemelerde sektör paydaşları ile etkili ve zamanlı istişare yapılması Hükümetimizden temel beklentimizdir. Bu düzenlemenin de olumsuz sonuçlarını tecrübe etmeden ilk fırsatta gözden geçirilmesi sektörümüzün 2023 turizm hedefleri 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm gelirine ulaşılması açısından kritik öneme sahiptir. ‘Konaklama Vergisinin’ sadece geceleme hizmeti için uygulanması, bölgelere ve turizm sezonuna göre oranların yeniden gözden geçirilmesi, Sektörün 2020 yılı kontenjan sözleşmelerinin yürürlükte olduğu dikkate alınarak 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren başlatılması önemli bir ön adım olacaktır.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum