• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Batılı ülkeler İstanbul'daki konsolosluklarını neden kapatıyor? Açıklama yapıldı

ABD Büyükelçiliği’nin 27 Ocak’ta yayımladığı güvenlik uyarısının ardından önde gelen Avrupa ülkeleri de benzer açıklamalar yaptı ve İstanbul’da özellikle Taksim civarında bulunan konsolosluklarını geçici olarak kapatma kararı aldı.

  • Reklam
Batılı ülkeler İstanbul'daki konsolosluklarını neden kapatıyor? Açıklama yapıldı
02 Şubat 2023 - 17:36
Reklam
Reklam
Reklam
Güvenlik uyarısının yabancı misyonları, kilise ve sinagoglar ile turistik noktaları hedef alabilecek bir terör eylemine ilişkin ciddi ve spesifik bir istihbarata dayandığı ve Türk makamları ile işbirliği yapıldığı yapılan açıklamalara yansırken İçişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada yapılan uyarıların titizlikle incelendiğini açıklamıştı.

İktidarın sert eleştirilerine neden olan güvenlik uyarıları ve konsoloslukların kapatılması süreci geçen hafta önce ABD Büyükelçiliği’nce yapılan daha sonra da Fransa, İngiltere ve Hollanda tarafından yapılan takip edilen açıklamalarla başladı. İsveç’te başlayan ve daha sonra diğer Avrupa ülkelerine de yayılan Kuran yakma olayına misilleme olabileceği uyarısını 27 Ocak’ta yapan ABD Büyükelçiliği, vatandaşlarını yabancıların sıklıkla gittikleri yerler ve ibadet yerlerinden uzak durmaya çağırdı. Elçilik, 30 Ocak’ta güncellediği uyarıda, ABD hükümetinin vatandaşlarını İstanbul’un özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal civarında her an olabilecek bir terör saldırısına karşı uyardığını ve Türk makamlarının bu konuyu soruşturduklarını bildirdi.


Fransa ve Almanya 27 Ocak’ta, İngiltere 29 Ocak’ta yaptıkları açıklamalarla vatandaşlarını uyarırken bu ülkelerin yanı sıra Hollanda ve konsolosluk binası İstiklal Caddesi civarında olan İsveç de uyarı yayımladı ve konsolosluk faaliyetlerini geçici süreyle durdurduklarını ilan etti. Fransa, Pierre Loti Lisesi’ndeki eğitime iki gün ara verildiğini de açıklarken İsviçre de Levent’teki başkonsolosluğunu ikinci bir duyuruya kadar kapattığını açıkladı.


Güvenlik önlemlerinin alınmasına neden olan istihbaratın daha çok Beyoğlu bölgesiyle bağlantılı olması nedeniyle ABD’nin Tarabya’da bulunan başkonsolosluk binasını kapatmadığı kaydedildi. Güvenlik uyarısı ile ilgili olarak soruları yanıtlayan ABD İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh Amerikan vatandaşlarının güvenliğinin bir numaralı öncelikleri olduğunu, herhangi bir tehdit ile ilgili istihbarat aldığıklarında vatandaşlarını uyarma sorumlulukları olduğunu, Avrupa'da Kuran yakılmasından ve olası misilleme saldırılarından büyük endişe duyduklarını söyledi. Eadeh güncelleme uyarısının da kiliselere, sinagoglara ve diplomatik misyonlara, ibadethane gibi çok sayıda yabancının toplandığı yerlere yönelik endişeleri yansıttığını kaydetti.

Bu ülkeler tarafından yapılan açıklamalarda, güvenlik uyarılarının hangi istihbarata dayandığı açıklanmazken bilgi veren diplomatik kaynaklar, güvenilir ve spesifik bir istihbaratın söz konusu olduğunu, bu çerçevede güvenlik önlemleri alındığını kaydediyorlar. İstihbaratın ABD tarafından elde edildiği ve Türk emniyet birimleri ile diğer Batılı ülkelerle paylaşıldığı belirtiliyor.

Türkiye’de yerleşik büyükelçiliklerin zaman zaman elde ettikleri ve hassasiyet içeren bilgiler ve olası terör eylemlerine ilişkin istihbaratı Türk makamlarına iletmeleri bilinen bir uygulama. Elçiliklerin yaptığı güvenlik uyarılarında isim verilmese de kastedilenin IŞİD, El Kaide veya onlarla bağlantılı aşırı İslamcı grupların olduğu hem genel tehdit durumundan hem de Türkiye’nin yaptığı açıklamalardan anlaşılıyor. Bununla birlikte batılı ülkelerden arka arkaya yapılan güvenlik uyarılarının ardından İçişleri Bakanlığı, 30 Ocak’ta bir açıklama yaparak durumla ilgili değerlendirmeyi kamuoyuyla paylaştı. İsveç, Hollanda ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik yapılan eylemlerden sonra güvenlik önlemlerinin en üst noktaya çıkarıldığını kaydeden bakanlık, bu kapsamda, DEAŞ ve EL-Kaide gibi terör örgütlerinin de söz konusu menfur olayları gerekçe göstererek, pek çok ülkede eylem arayışında olduğuna yönelik bilgiler de değerlendirildiğini kaydetti.

Söz konusu ülkelerden Türkiye’ye iletilen istihbarat bilgilerinin titizlikle incelendiğini belirten İçişleri Bakanlığı açıklamanın devamında ''Daha önce dost bir ülkeden de gelen ve söz konusu ülkenin güvenlik uyarısı notunda da adı geçen şahıslar gözaltına alınmıştır. Yapılan aramalarda herhangi bir silah, mühimmat ve eylem emaresine rastlanmamıştır. Ancak soruşturma, dijital materyal incelemeleri dahil olmak üzere tüm yönleriyle titizlikle sürdürülmektedir.'' bilgisini verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum