Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

''Belediyenin turistten alacağı vergiyi Hükümet otelden alıyor!''

İYİ Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen konaklama vergisinin otellere yeni bir yük getirmekte başka bir şey olmadığını söyledi.

  • Reklam
''Belediyenin turistten alacağı vergiyi Hükümet otelden alıyor!''
25 Kasım 2019 - 11:37
Reklam

İYİ Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Dr. Tuba Vural Çokal, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen konaklama vergisinin otellere yeni bir yük getirmekte başka bir şey olmadığını söyledi.

 

Genel Kurulda söz alarak kanunu sert sözlerle eleştiren Dr. Çokal meclis çoğunluğuna güvenilerek çıkarılan yasanın bir çok işletmeye ciddi yük getirdiğini ifade etti.

 

Şehir vergisini Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında gündeme getiren ilk isimlerden biri olduğunu hatırlatan Dr. Çokal, kendilerinin anlattığı vergi ile hükümetin hazırlandığı kanun teklifinin aynı olmadığını, iktidarın konuyu tamamen yanlış anladığını ifade eden Dr. Çokal “Biz yerel yönetimlerin turizm bölgelerine daha çok yatırım yapmaları için bu vergileri turistlerden almaları gerektiğini söyledik, iktidar oteller sahiplerinden kendisi almaya karar verdi” dedi.

 

Yerel yönetimler almalı

 

Dünya’da uygulanan şehir vergisi ile ülkemizde uygulanmak istenen şehir vergisinin birbirinden çok ayrı olduğunu kaydeden Dr. Çokal “Şehir vergilerinin alınma nedeni; o ülkelerin vergi mükellefi olmayan yabancı turistlerin konakladıkları süre boyunca özellikle yerel yönetimlerden aldıkları hizmetlerdir. Ülkemizde turizm bölgelerinin alt ve üst yapı hizmetlerini, ulaşım hizmetlerini yerel yönetimler sağlamakta, denizleri temiz tutacak koruyacak yatırımları yerel yönetimler yapmaktadır. Bu da yerel yönetimlerin bütçelerine ciddi yükler getirmektedir” dedi. 

 

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya’da 2019 yılında 15 milyon turistin ağırlandığını hatırlatan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Tuba Vural Çokal “Yani Antalya’da yerel yönetimler tam 15 milyon fazla kişiye su, kanalizasyon, katı atık, ulaşım, çevre temizliği, çevre düzenlemesi hizmeti veriyor. Bir düşünün tam 15 milyon fazla kişinin çöpünü topluyorsunuz. 15 milyon fazla kişinin yüzdüğü denizi temiz tutmaya çalışıyorsunuz. Çevre düzenlemesi yapıyor, sorunsuz bir alt yapı hizmeti sunuyorsunuz. Tüm bunları da kendi kayıtlı yerleşik nüfusuna göre oluşan bütçenden karşılıyorsun. O 15 milyon turistten, bütçene hiçbir katkı alamıyorsun. Oteller desen büyük çoğunluğunun vergi merkezi farklı şehirde. Sana onların da katkısı olmuyor. Ama senin yaptığın hizmetin karşılığını alman gerekiyor. Dünya da şehirler bu hizmetlerin karşılığını alıyor ve bu vergiye de şehir vergisi diyor” şeklinde konuştu.

 

Şehir vergisi turistten alınan bir vergidir

 

Şehir vergilerinin turistten konakladığı gün başına alınan bir vergi olduğunu dile getiren Dr. Çokal ''Biz de bu verginin ülkemizde de uygulanmasını istedik. Yerel yönetimler turizm bölgelerine daha çok yatırım yapsın, ülkemize daha çok turist gelsin ekonomiye katkı artsın dedik” diye konuştu.

 

Sektörün görüşü alınmadı

 

Dr. Çokal “Vergiyi kanunlaştırırken sektörden hiç görüş almadıkları için ‘bunu turistlere nasıl yansıtabilirizin’ cevabını aramadılar. Direk olarak otel kazancından bize ödeme yapsın, O, turistten nasıl alırsa alsın bizi ilgilendirmez diyorlar. Biz yerel yönetimler güçlensin dedik, onlar hayır para bize lazım dediler. Biz yabancı turist ödesin dedik, onlar vatandaş ödesin dediler. Biz parayı konaklayan ödesin dedik, Onlar biz otelciden alırım o ne yaparsa yapsın dediler. Ben bu kürsüden uyarıyorum. Bu haliyle bu kanun, otelciye yüktür vatandaşa yüktür, yerel yönetime yüktür.” ifadelerini kullandı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum