Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bill Gates, Türkiye'de de otelleri olan grubun kontrol hissesini satın aldı

Bill Gates’in kurucusu olduğu Microsoft’un yatırım şirketi Cascade Investment, Türkiye'de de otelleri olan dünyaca ünlü grubun 10 milyar dolar değer üzerinden kontrol hissesini satın aldı.

  • Reklam
Bill Gates, Türkiye'de de otelleri olan grubun kontrol hissesini satın aldı
09 Eylül 2021 - 08:34
Reklam
Bill Gates’in sahibi olduğu yatırım şirketi Cascade Investment, Suudi Arabistan Prensi Talal’ın Four Seasons otellerindeki hisselerinin yarısını satın alma kararı alırken otel yönetimi tarafından kamuoyuna duyurulan açıklamada Gates’in şirketinin bu anlaşma için 2.21 milyar dolar ödeyeceği belirtildi. Ödemenin tamamen nakit yapılacağı kaydedilirken halihazırda Four Seasons’ın hisselerine sahip olan Bill Gates’in şirketi Cascade Investment, otel zincirinin kontrolünü ele geçirirmiş oluyor.

Prens Talal’in hisselerinin yüzde 23.75’ini satın alan Gates’in şirketi böylelikle otel grubunun yüzde 71.25’ine sahip olarak çoğunluk hissedarı haline gelirken Suudi Prens hisselerin yüzde 23.75’ine sahip olduğu Four Seasons’ın kurucusu ve başkanı Isadore Sharp’ta da hisselerin yüzde 5’i bulunuyor.


1960 yılında kurulan Four Seasons, şu anda Türkiye'de İstanbul’da biri Sultanahmet’te diğeri de Beşiktaş’ta olmak üzere iki otel de  dahil olmak üzere 47 ülkede 121 otel, tatil köyü ve 46 konut mülkünü yönetiyor. Microsoft'un kurucusu Bill Gates, boşandığı eski eşine yaptığı hisse senedi transferleri nedeniyle Forbes milyarderler listesinde dördüncü sıradaki yerini kaybetmiş, 129 milyar dolarlık serveti ile en zengin 5’inci kişi olmuştu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum