Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BM'den dibi gören turizm sektörü için kara senaryo!

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından koronavirüsün dünyanın en önemli ekonomik sektörlerinden biri olan turizme etkilerine ilişkin rapor açıklandı.

Reklam
BM'den dibi gören turizm sektörü için kara senaryo!
25 Ağustos 2020 - 10:21
Reklam

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından koronavirüsün dünyanın en önemli ekonomik sektörlerinden biri olan turizme etkilerine ilişkin rapor açıklandı.

Tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınının turizm sektöründe gelişmiş ekonomiler için büyük bir şok etkisi oluşturduğuna işaret ederek salgının özellikle gelişmekte olan ve birçok küçük ada devleti ile Afrika ülkesi içinse acil durum yarattığını ifade eden BM Genel Sektereri Antonio Guterres raporla ilgili yaptığı değerlendirmede turizmin her 10 kişiden 1 kişiye istihdam sağladığına ancak salgının turizm sektörünü de vurduğuna dikkati çekti.

 

2020'nin ilk beş ayında uluslararası turist girişlerinin yarıdan fazla azaldığını ve turizmden elde edilen ihracat gelirlerinde 320 milyar dolarlık bir kayıp yaşandığını belirterek turizmde gelir kaybının 1,2 trilyon dolara ulaşabileceği uyarısı yapan Guterres, ''120 milyon kişi işini kaybetme riskiyle karşı karşıya.'' dedi.Turizm gelirlerindeki düşüşe dikkati çekeerek bunun aynı zamanda koruma altındaki alanlarda kaçak avlanma ve tahribatı artırdığı uyarısında da bulunan Guterres, turizm sektörünün yeniden inşasının güvenli ve geri kazanımın iklim hedefleriyle uyumlu olması gerektiğini belirtti. Turizm sektöründe teknoloji kullanımının en üst düzeye çıkarılması gerektiğini kaydeden Guterres, sürdürülebilirlik ve yeşil büyümenin teşvik edilmesinin önemine değindi.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum