Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bodrum'daki 3 bin 500 yıllık antik kenti talan ettiler!

Bodrum'daki 3 bin 500 yıllık Pedasa Antik Kenti talan edildi.

  • Reklam
Bodrum'daki 3 bin 500 yıllık antik kenti talan ettiler!
11 Şubat 2021 - 08:53
Reklam
Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan ve her yerinde tarihi kalıntılara rastlanan Bodrum’da define avcıları tarihi yapılara ciddi zarar veriyor.

Sokağa çıkma kısıtlamalarında ortaya çıkan defineciler, zengin bir tarihe sahip olan antik kentte her taşın altına bakarak tarihi yapılara zarar verdiler. 3 bin 500 yıllık tarihi antik kentteki mezarları kazan, her taşın altına bakan definecilerin tarihi yapılara zarar vermesi yetkilileri çileden çıkardı.


Özellikle Göktepe mevkiinde kaçak kazı yapan şahıslar, Pedasa Antik Kenti’nde de kaçak kazı yaparak tarihi kente zarar verdiler. Pedasa Kalesi’ne çıkan yolun kenarında kimliği belirsiz şahıslarca kaçak kazı yapıldığı görülürken mezar olduğu tahmin edilen yerde kimsenin olmamasını fırsat bilen define avcılarının gece gündüz bölgede kazı yaptığı belirlendi.
Bodrum'daki 3 bin 500 yıllık Pedasa Antik Kenti talan edildi


​​​​​​​Özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarında ortaya çıkan define avcılarının antik mezarları kırıp içerisine baktıklarını belirleyen ve kaçak kazı ihbarı alan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü görevlileri, define avcılarının kazdığı bölgede kurtarma kazısı yaptı.


Müdürlük tarafından kazı ile ilgili Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na da suç duyurusunda bulunuldu. 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum