Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bülent Turan'dan Turizmi Teşvik Kanunu'na ilişkin açıklama

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nda bu hafta görüşülecek kanun tekliflerine ilişkin bilgi verdi.

  • Reklam
Bülent Turan'dan Turizmi Teşvik Kanunu'na ilişkin açıklama
12 Temmuz 2021 - 06:28
Reklam
Turizmi Teşvik Kanunu'na ilişkin teklifi görüşmeyi planladıklarını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan kalkınmanın lokomotiflerinden biri olan turizm sektörünün, bu zor salgın şartlarında sapasağlam ayakta kalabilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Teklifle, turistik tesislerin ve sektörün kalitesinin artırılmasını amaçladıklarını vurgulayan Turan yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:


''Teklif, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygun görülen kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri veya turizm merkezlerinde, özel sektör katılımıyla turizm hizmetleri yönetim birliklerinin kurulması, lüks kampçılığın yasal altyapısının oluşturulması, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ruhuna uygun olarak bürokratik işlemlerin azaltılması, yetki çakışmasından kaynaklı yatırımcıların mağduriyetinin giderilmesi ve jeotermal kaynakların turizm amaçlı kullanımına yönelik düzenlemeler içeriyor.''


Turan, tüm partilerden, bu hassasiyetle meseleye yaklaşmalarını ve gerginlikten uzak bir biçimde görüşmelere katkı sunmalarını beklediklerini belirtti.


13 Temmuz Salı günü toplanacak Genel Kurul'da ilk olarak görüşülecek Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'ne göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca uygun görülen kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri veya turizm merkezlerinde, özel sektör katılımıyla turizm hizmetleri yönetim birliklerikurulacak. Lüks kampçılık turizm türünün yasal altyapısı oluşturulacak ve kontrollü gelişimi sağlanacak.

Kültür, turizm koruma ve gelişim bölgeleri, turizm merkezleri içinde bulunan korunan alanlarda her ölçekteki plan teklifleri, sadece Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacak, ilgili kurul, kurum ve kuruluş görüşleri doğrultusunda Bakanlıkça incelenerek uygun görülen planlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gönderilecek.

Gerçek ve tüzel kişiler tarafından turizm amaçlı sportif faaliyet işletmeciliği ve ticari faaliyetine esas olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından düzenlenmiş belgeleri haiz olmak kaydıyla deniz turizmi araçları işletmeciliği yapılabilmesi için Bakanlıktan belge alınacak.

Mera, yaylak ve kışlaklar; ot bedeli taşınmazın yatırımcıya tahsisi aşamasında yatırımcı tarafından karşılanmak kaydıyla, Mera Kanunu hükümlerine göre tahsis amacı değiştirilerek, sadece turizm amaçlı kullanılacağına ilişkin şerhli olarak Hazine adına tapuya tescil edilecek, ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilecek.

Turizm işletmesi belgesi bulunan işletmelere, salgın hastalık durumunda, Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar kapsamında eksiklik tespiti halinde 13 bin 500 lira para cezası verilecek.

Boyları 39 metrenin üzerinde olan yabancı bayraklı ticari yatların Türk karasularında faaliyet göstermelerine ve seyrine, her yıl belirlenen sosyal ve teknik altyapı hizmetlerine katkı payı alınması suretiyle aynı takvim yılını geçmeyecek şekilde, geçici süreli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca izin verilebilecek.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum