Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bulgaristan turizm sektöründe çalışacak işçi arıyor!

Bulgaristan’da, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çalışmaya gelenlerin piyasa ihtiyaçlarını karşılamadığını bildirdi.

  • Reklam
Bulgaristan turizm sektöründe çalışacak işçi arıyor!
19 Ocak 2020 - 16:17
Reklam

Bulgaristan’da, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çalışmaya gelenlerin piyasa ihtiyaçlarını karşılamadığını bildirdi. Nüfusun gittikçe azaldığı Bulgaristan’da, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ucuz iş gücü bulabilmek amacıyla Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moğolistan ile iş birliği arıyor.

 

Ülkeye mevsimlik işçi olarak Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna'dan çalışmaya gelenlerin piyasa ihtiyaçlarını karşılamadığını bildiren Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitza Saçeva, özellikle turizm sektöründeki personel açığını kapatmak üzere bu ülkelerden her yıl ortalama 8 bin kişinin çalışmak üzere Bulgaristan’a geldiğini belirtti.Saçeva, ucuz iş gücü sağlamak amacıyla söz konusu ülkelere yakın bir zamanda komşu ülkelerin yanında Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve Moğolistan’ı da katacaklarını, bu ülkelerle gerekli görüşmelerin yürütüldüğünü kaydetti.

 

Bulgaristan’da 2011 yılında yapılan sayımda 7,36 milyon olarak belirlenen nüfusu ülkenin 2007 yılında Avrupa Birliği (AB) üyeliğine geçmesi ve serbest dolaşım hakkını kazanmasının ardından, geçen yıl 7 milyonun altına inmişti.

Milli İstatistik Enstitüsü’nün (NSİ) verilerine göre, geçen yıl, ülkede 15 - 64 yaş çalışanların sayısı 3,2 milyon, ortalama maaşın 630 avro olduğu ülkede, çalışanların yüzde 12’si 155 avro asgari ücret alıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum