Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Burj Al Babas projesi yılan hikayesine döndü!

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde, yalnızca Arap müşterilere satışı yapılan ve şatoları andıran mimari yapısıyla gündeme gelen Burj Al Babas projesinin sahibi şirket, yeniden konkordato başvurusunda bulundu.

  • Reklam
Burj Al Babas projesi yılan hikayesine döndü!
14 Ekim 2020 - 09:17
Reklam

Tarihi ve kültürel dokusuyla ön plana çıkan Mudurnu’da yapımına 2011 yılında başlanan 732 villa, AVM, otel ve 2 kongre merkezinin yer aldığı proje kapsamında şato tipindeki villalardan 350’si, inşaat çalışmaları devam ederken, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Dubai ve Suudi Arabistan’daki müşterilere satıldı.

Arap müşterilerin taksitleri zamanında ödememesi ve şirketin ekonomik planlamada yaşadığı sorunlar nedeniyle Burj Al Babas adlı projenin sahibi Sarot Termal Grup, 2018 yılının Haziran ayında konkordato için başvurdu. Mahkeme, şirkete 3 ay süre verdi. Sürenin dolmasıyla İstanbul 3’üncü Ticaret Mahkemesi, 2018’in Eylül ayında Sarot Grup çatısı altındaki 3 şirket hakkında iflas kararı verdi. Şato tipi mimarisiyle tepkilere yol açan, ilçenin mimari ve tarihi dokusuna uymaması nedeniyle bölge halkının da eleştirdiği proje durdu.

Şirketin itirazları üzerine 2019 yılının Ocak ayında, proje hakkında satışa ve inşaata devam izni verildi. İnşaata devam izni verilen projeyle ilgili Sarot Grup, yeniden konkordato başvurusunda bulundu. İstanbul 2’nci Asliye Mahkemesi’nde başvuru ile ilgili değerlendirme süreci devam ederken, proje kapsamındaki inşaat çalışmaları ve satış yeniden durdu.


Şu anda satış ve inşaat çalışmalarının durduğunu belirten Sarot Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mezher Yerdelen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ''Konkordato ilan ettik. Mahkeme sonucunu bekliyoruz. Yeniden inşaatın başlaması ve projenin tamamlanması için Kuveyt’teki proje üyesi yatırımcılarla bir araya gelinmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, Cittaslow (sakin şehir) unvanı alan ve UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne aday olan ilçenin tarihi dokusuna yakışmadığını dile getiren Mudurnu halkı projenin bir an önce tamamlanması gerektiğini dile gitiriyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum