• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Butik Otel ibaresini kullanan konaklama tesisleri yandı!

28 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Turizm Teşvik Kanunu Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yürürlüğe girdi.

  • Reklam
Butik Otel ibaresini kullanan konaklama tesisleri yandı!
05 Ekim 2021 - 15:00
Reklam
Reklam
Reklam
Butik Otel ibaresini kullanan konaklama tesislerine, yeni “Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına” dair kanuna göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ağır cezalar yağacak.

TBMM Genel Kurulu’nda 18 Temmuz 2021 tarihinde kabul edilen ve 28 Temmuz 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren Turizm Teşvik Kanunu Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre bu tarihten itibaren ilgili Belediyelerden pansiyon, otel ve konaklama tesisleri, işyeri açma ve çalışma ruhsatı almalarına takiben 7 gün içinde turizm işletmesi belgesi almak için bakanlığa başvuru yapmaları ve başvuruyu takiben yapılacak denetim sonucunda varsa belirlenen eksikliklerini, tebligat tarihinden itibaren 30 gün içinde gidererek turizm işletmesi belgesi almaları zorunlu olacak.


25 Eylül 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Basit Konaklama Tesisleri ile Plaj İşletmelerinin Belgelendirilmesine İlişkin Yönetmelik'e göre de Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğe uygun turizm tesisleri Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuru yapabilecekler ve ilgili yönetmelikte sınıflarına göre Turizm İşletme Belgesi alabilecekler. Yönetmelikte bakanlık tarafından istenilen asgari şartları yerine getiremeyen Turizm Tesisleri, İl Müdürlüklerine Basit Konaklama Tesisi Turizm İşletmesi Belgesi başvuru yapabilecekler.


Yıldız sembol kullanılamayacak
Turizm İşletmesi Belgesi veya Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesini aldıktan sonra Basit Konaklama Tesisleri ile Plaj İşletmelerinin Belgelendirilmesine İlişkin Yönetmeliğin üçüncü bölümünde yer alan tanıtım, bilgilendirme ve fiyat tarifeleri kısmında yer alan bilgiler şu şekilde:
MADDE 9 – (1) Tesis tanıtımında tüketici hakları açışından doğru bilgilere yer verilir; yanıltıcı olabilecek veya ülke turizmini zedeleyecek tanıtımlarda bulunulamaz. Konaklama tesislerinin tanıtımında, yıldız simgesi veya çağrıştıracak semboller kullanılamaz. Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgesi alan konaklama tesisleri pansiyon, motel, Apart otel, butik otel, tatil köyü, otel (1,2,3,4 ve 5 yıldızlı) yıldız simgesi veya çağrıştıracak sembolleri kullanamaz. Aynı şekilde bakanlık tarafından Turizm İşletmesi Belgeli konaklama tesisleri belgelendirildikleri sınıflarına göre yıldız simgesi veya çağrıştıracak sembolleri kullanabilirler.

Örneğin pansiyon veya otel (1,2,3,4 ve 5) yıldız belgeli konaklama tesisi Butik Otel  ibaresini kullanamaz. Yanıltıcı ve doğru olmayan bilgileri kullananlar, yapılacak denetimler sonucunda tespit edilecek idari yaptırım uygulanacak ve ilk tespitte on üç bin beş yüz Türk Lirası para cezası, her tespitinde ise bir önceki cezanın iki katı tutarında para cezası uygulanacak.

Yanıltıcı reklama ceza
Konaklama Tesisi broşür, web sayfası, sosyal medya, basılı medya ile tesiste bulunan tabela veya ışıklı, ışıksız reklam panolarında yanıltıcı sembol ile yıldız simgesi kullanamaz.

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Alaçatı, Akyaka, Bozcaada, Bodrum, Datça, Fethiye, Kaş, Kalkan, Dalyan, Selimiye, Kapadokya, Mardin ve Sapanca başta olmak üzere binlerce konaklama tesisi Butik Otel ibaresini kullanırken bu tesisler Turizm İşleme Belgelerini aldıktan sonra bu ibareyi kullanamayacaklar. Daha önce sadece bakanlık Turizm İşletmesi Belgeli tesislerde şikayet veya tespit üzerine bu cezaları uyguluyordu. Aynı şekilde Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu ticari tanıtım ve reklamlarda uyulması gereken ilkeleri belirleme ve haksız ticari uygulamalara karşı tüketiciyi korumaya yönelik düzenlemeleri yapma, bu hususlar çerçevesinde inceleme ve gerektiğinde denetim yapma, inceleme ve denetim sonucuna göre 6502 sayılı Kanununun 61. Madde hükümlerine aykırı reklamları durdurma ve aynı yöntemle düzeltme ve para cezası uygulayabilecek. Eğer şikayet Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’na yapılırsa uygulanacak cezalar yetmiş bin Türk lirası civarında olacaktır.


YORUMLAR

  • 0 Yorum