Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Çin'e ait kültür varlıkları Bakan Ersoy tarafından iade edildi

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2 tarihi eseri Ankara'da düzenlenen törenle Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li'ye teslim etti.

  • Reklam
Çin'e ait kültür varlıkları Bakan Ersoy tarafından iade edildi
25 Kasım 2019 - 19:32
Reklam

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  2 tarihi eseri Ankara'da düzenlenen törenle Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li'ye teslim etti.

 

Fethiye'de yaşarken vefat eden yabancı uyruklu kişinin evinden çıkan ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne ait olduğu belirlenen 2 tarihi eser Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde düzenlenen törenle Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li'ye teslim edildi.

Tarihi eserlerin bilimsel ve sanatsal açıdan tüm insanlığın ortak değerleri olarak düşünülmesi gerektiğini kaydeden Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

 

"Yapılan incelemede Çin Halk Cumhuriyeti yetkilileri eserlerden biri olan freskin, milattan sonra 618-907 yılları arasında varlık göstermiş olan Tang Hanedanlığı'na, heykelciğin ise milattan sonra 557-618 yılları arasında hüküm sürmüş olan Suı Hanedanlığı'na ait olduğu bilgisini, bilimsel raporlarla ülkemize sunmuşlardır. Bunun üzerine bakanlığımızca eseri elinde bulunduran kişi ile irtibata geçilerek, konu ulusal ve uluslararası boyutu açıklanmış ve bu eserlerin Çin Halk Cumhuriyeti'ne teslim edilmesi için bakanlığımıza emanet edilmesi önerilmiştir. İsminin gizli kalmasını isteyen bu kişinin, sürecin başından sonuna dek hep iyi niyetle hareket ettiğini, hiç bir ülkenin kültür varlığının yağmalanmasına vesile olmak istemediğini ve arabuluculuk girişimimiz üzerine eserleri gönüllülük esasına dayanarak, Çin Halk Cumhuriyeti'ne devretmeyi kabul ettiğini, paylaşmak isterim." 

Büyükelçi Deng Li ise, Türkiye'nin gösterdiği duyarlılık için teşekkür etti.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum