Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Çocuk dostu turizmde atak başlıyor

Koronavirüs salgınında büyük yara alan Türk turizminin ülke ekonomisinin lider sektörlerinden olma özelliğini önümüzdeki dönemde yeniden kazanmak için atacağı adımlardan biri de Çocuk Dostu Turizm Projesi’ne destek vermek olacak.

Reklam
Çocuk dostu turizmde atak başlıyor
28 Nisan 2021 - 08:24
Hollanda Büyükelçiliği Matra Programı tarafından desteklenen projenin ilk çevrim içi toplantısı turizm sektörünün önde gelen temsilcilerinin katılımı ile yapıldı. 

Toplantıya Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, UNICEF, TÜRSAB, TUREB, Skal Federasyonu başta olmak üzere turizm sektörünün önde gelen kuruluşlarının temsilcilerinin katıldı.

Uluslararası Çocuk Merkezi’nin, turizm sektöründe çocuk haklarının güçlendirilmesi ve çocuğa karşı her türlü şiddetin önlenmesi amacıyla yürüttüğü projenin Türk turizmine önemli artı değer katacağı ve Türkiye’yi turistler nezdinde ilk tercih edilen ülkelerden yapacak önemli kriterlerden biri olacağı belirtiliyor.

Çocuk Dostu Turizm Projesi çevrim içi toplantısında Matra Programı tarafından desteklenen Çocuk Dostu Turizm Projesi’nin, çocuk haklarının güçlendirilmesi için oluşturulan özel sektör sivil toplum iş birliğinin önemli bir örneği olduğu vurgulandı.

Çocuk Dostu Turizm Projesi’ne verdikleri destekten dolayı turizm sektörünün tüm temsilcilerine teşekkür eden Uluslararası Çocuk Merkezi Başkanı Prof. Dr. Tomris Türmen konuşmasında şunları söyledi:

''Çocuk Dostu Turizm anlayışının özgün bir girişimi ve uzun vadeli bir sosyal yatırımdır. Bu anlayışı içselleştirmek hem firmaların hem sektörün hem de toplumun çocuk haklarına saygılı kamusal alanlara dönüşmesi için fırsattır.''

Toplantıya bir video mesaj gönderen Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) İnovasyon, Eğitim ve Yatırımlar Direktörü Natalia Bayona ise, gençlerin ve çocukların, teknolojik, katılımcı, etik ve sürdürülebilir bir turizm ortamı yaratmak için gereken çözümü bulma gücüne sahip olduğunun altını çizerken toplantıda söz alan katılımcılar, Çocuk Dostu Turizm sertifikasyonunun bir an önce başlatılabilmesi için iş birliği çağrısı yaptılar.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum