• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Çocuklar için zorbalıkla mücadelede yapılması gerekenler nelerdir?

Zorbalık, çağımızın en büyük sorunlarından biri haline gelirken çocuklar okulda ya da çevrimiçi ortamlarda çeşitli zorbalıklara maruz kalabiliyor.

 • Reklam
Çocuklar için zorbalıkla mücadelede yapılması gerekenler nelerdir?
09 Şubat 2023 - 13:27
Reklam
Reklam
Reklam
Özellikle siber zorbalık çocuklar arasında giderek yaygınlaşıyor. Peki bir ebeveyn olarak siber zorbalıkla nasıl mücadele edilir? Çocuğunuza çevrimiçi göz kulak olmak için messenger takip programı nasıl kullanılır?

Siber zorbalıktan nasıl korunuruz diye düşünen ebeveynler için tüm zorbalık türlerini ve zorbalıkla mücadele yöntemlerini sıraladık.

Zorbalık (Bullying) Nedir?

Zorbalık, okul çağındaki çocuklar arasında tehdit, fiziksel ya da sözel saldırı ya da dışlama gibi birçok kez tekrarlanan ve istenmeyen eylemler içeren saldırgan davranışlardır.

Zorbalığın 4 farklı türü vardır:
 • Sözel zorbalık
 • Fiziksel zorbalık
 • Sosyal zorbalık
 • Siber zorbalık (cyber bullying)

Sözel zorbalık

Sözel zorbalık, bir kişiye istenmeyen söz ve yorumlarla saldırma eylemidir. Çocuklar arasında alay etme, küçümseme, lakap takma, uygunsuz yorumlar ya da tehdit gibi sözel zorbalıklar yaşanabilmektedir.

Fiziksel zorbalık

Fiziksel zorbalık, bir kişinin bedenine ya da eşyalarına zarar verilmesi durumudur. Vurma, tekmeleme, tükürme, kaba el hareketleri, eşyaları yere fırlatma fiziksel zorbalığın örnekleridir.

Sosyal zorbalık

Sosyal zorbalık ise bir kişinin ilişkilerine ya da itibarına zarar verme eylemleridir. Bir çocuğun kasıtlı olarak gruptan dışlanması, dedikodusunun yapılması ya da toplum içerisinde utandırılması sosyal zorbalık olarak sayılır.

Siber zorbalık

Günümüzde en yaygın görülen zorbalıktır. Bir kişi hakkında internette dedikodu yayılması, izinsiz fotoğraflarının çekilip paylaşılması ya da paylaşmadan tehdit içeren mesajlar gönderilmesi siber zorbalığın örnekleridir.

mSpy size nasıl yardımcı olabilir?

Ebeveynler, çocuklarının güvenliği için zorbalıkla mücadelede yapılması gerekenler konusunda oldukça hassas ve dikkatli davranmalıdır. Bazen çocuklar yaşadıkları olumsuz olayları ebeveynleriyle paylaşmaya çekinebilir.

Bu tür durumlarda ebeveynler, bilinçli ve kontrollü hareket etmelidirler. Çocukların telefonlarına erişim sağlayan takip uygulamaları ise cyber bullying yani siber zorbalıkla mücadelede ebeveynler için en iyi seçeneklerden biridir.

Her cihazla uyumlu olarak çalışabilen mSpy, ebeveynler için eşsiz özellikler sunuyor. Dünyanın farklı noktalarında pek çok anne baba tarafından tercih edilen mSpy, ebeveynlere çocuklarının sanal ortamlardaki yazışmalarını ve hareketlerini takip edebilme fırsatı sunar.
mSpy ile çocuğunuzun telefonundaki:
 • Sosyal medya sohbetleri görüntüleme
 • SMS ve e-postaları okuma
 • Konumu takip etme
 • Fotoğraf ve videoları görüntüleme
 • Kimlerle konuştuğunu ve mesajlaştığını öğrenme
fırsatlarını elde edebilirsiniz.
Tüm Android ve iOS cihazlarla uyumlu olarak çalışabilen mSpy, arka planda çalışarak çocuğunuzun telefonundaki tüm hareketleri izlemenizi sağlar.
Bu sayede çocuğunuzun güvenliği için kimlerle fısıldayarak konuştuğunu, odasına geçip kimlerle sohbet ettiğini ya da dışarıdayken nerede kiminle vakit geçirdiğini onu tedirgin etmeden öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuz için zorbalıkla mücadelede yapılması gerekenler nelerdir?

Zorbalığın her türü, çocuklarda uzun süreli ya da kalıcı zararlara neden olabilir. Zorbalığın fiziksel etkilerinin yanı sıra akademik performansın düşmesi, depresyon ya da kaygı bozukluğu gibi psikolojik sorunlar ve madde bağımlılığı gibi çeşitli sonuçlara yol açtığı biliniyor.
Özellikle siber zorbalık günümüzde yaygınlaşarak teknolojiyi kullanan her yaşta çocuk için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Peki siber zorbalıkla nasıl mücadele edilir? Zorbalıkla mücadelede yapılması gerekenler nelerdir? Kısaca şöyle özetledik:
 • En başta ebeveynler olarak zorbalığı önlemek adına çocuklarınızı zorbalık konusunda bilgilendirin.
 • Çocuğunuzla sık sık sohbet ederek gün içinde yaşadığı olayları sizinle paylaşmasını sağlayın.
 • Çocuğunuza iyi bir rol model olarak özgüvenini geliştirmesine yardımcı olun.
 • Çocuğunuzun kullandığı çevrimiçi platformları araştırın ve yakından tanıyın.
 • Çevrimiçi ortamlarda karşılaşabilecekleri olumsuz durumlar ve riskler hakkında çocuğunuzu uyarın.
 • İstenmeyen bir durumla karşılaştığında bunu mutlaka bir yetişkinle paylaşması gerektiğini anlatın.
 • Çocuğunuzla açık ve sakin bir şekilde konuşarak güvenli bir iletişim kurmaya çalışın.
 • Ne olursa olsun çocuğunuzun yanında olduğunuzu ve onu her zaman destekleyeceğinizi hissettirin.
Ebeveynler olarak çocuklarınızın davranışlarını gözlemlemek oldukça önemlidir. Bazen çocuklar okulda ya da çevrimiçi platformlarda evde olduğundan farklı davranıyor olabilir. Onları ihmal etmek, istenmeyen sonuçlara yol açabilir.
Bu yüzden öncelikle yüz yüze ya da siber zorbalıktan nasıl korunuruz diye düşünerek önlemler almalı ve çocuğumuzun çevresiyle sağlıklı iletişim kurabildiğinden emin olmalıyız.

Sonuç

Ebeveynler olarak çocuklarımızı tehlikelerden korumaya çalışsak da zorbalığın tüm çeşitleri okul çağındaki çocuklarımızı tehdit etmeye devam ediyor.
Özellikle siber zorbalık, teknolojinin hayatımızın bir parçası olmasıyla birlikte çocuklarımız için giderek daha büyük bir tehdit oluşturuyor. Siber zorbalıkla baş etmek için yukarıdaki önerilerimizi dikkate alarak hareket edebilir ve mSpy gibi kapsamlı bir uygulamadan destek alabilirsiniz.

YORUMLAR

 • 0 Yorum