Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Covid kaynaklı ölümlerde en önemli faktörün uluslararası seyahat olduğu açıklandı

Yapılan bir araştırmada, koronavirüs salgınının ilk dalgasında ölümleri etkileyen en önemli faktörün uluslararası seyahatler olduğu belirlendi.

  • Reklam
Covid kaynaklı ölümlerde en önemli faktörün uluslararası seyahat olduğu açıklandı
05 Şubat 2021 - 13:59
Reklam
İskoçya Aberdeen Üniversitesi'nden bilim insanları, araştırma kapsamında koronavirüs salgınından en kötü etkilenen aralarında ABD, İngiltere, İspanya, Fransa, İtalya ve Brezilya'nın da olduğu 37 ülkeyi inceledi.

Araştırmada salgın dönemine ilişkin olarak; başka ülkelerden gelen yolcu sayısı, nüfus yoğunluğu, kentli nüfus oranı, yaş ve sağlık sorunları gibi salgının yayılmasında rol oynamış olabilecek çok sayıda faktör mercek altına alındı.


İskoçya Aberdeen Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, uluslararası seyahate daha erken engel olunmasının, virüsün yayılmasını önemli oranda yavaşlatacağı sonucuna varılırken salgının ilk dalgası sırasında yaklaşık 1 milyon uluslararası seyahat yapıldığı, bu seyahatlerin koronavirüs kaynaklı ölümlerdeki günlük artışın yüzde 3,4'ünün nedeni olabileceği belirtildi.

Yapılan araştırmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan bilim insanları mevcut veriler üzerinde yaptıkları analizler sonucunda uluslararası seyahate çok erken bir aşamada sınırlama konsaydı bunun salgının Batı Avrupa'ya doğru yayılma hızını etkileyeceğini gösterdiğini kaydetti.

Araştırmanın sonuçları İngilere dahil birçok ülkede, uluslararası seyahat yasaklarının tartışıldığı bir dönemde kamuoyuna açıklanırken Araştırmayı yürüten heyetin başındaki, Aberdeen Üniversitesi Tıp Eğitimi Programı'nın yöneticisi Profesör Phyo Myint, tıp öğrencileri tarafından yürütülen bu araştırmanın, gelecekte salgının önlenmesine yönelik politika oluşturulmasına katkı sağlayabileceğini söyledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum