Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Covid sırasında olmanız ve olmamanız gereken ülkeler açıklandı!

Dünya çapında 77 milyondan fazla insana bulaşan ve 1.7 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsü ile ilgili kapsamlı bir analiz ABD merkezli Bloomberg’den geldi.

Reklam
Covid sırasında olmanız ve olmamanız gereken ülkeler açıklandı!
22 Aralık 2020 - 06:50
Reklam

Koronavirüs salgını sırasında olmanız ve olmamanız gereken ülkeler sıralamasını hazırlayan Bloomberg salgının başladığı günden beri hazırladığı Covid’le Başa Çıkma Listesi'nin güncel versiyonunu paylaştı.

Koronavirüs salgınına karşı en iyi siyasi hamleleri yapan ve en iyi sağlık hizmetlerini sunarak vatandaşlarını koruyan ülkeleri sıralayan Bloomberg’in sıralamasında büyük değişiklikler yaşandı.


Bütün sınırlarını kapatan, koronavirüs aşısı anlaşmalarına imza atarak halkı rahatlatan Yeni Zelanda, Covid döneminde olunması gereken ülke olarak açıklanırken Tayvan, Avustralya, Norveç ve Singapur da Yeni Zelanda’yı takip etti. Daha önce listede üst sıralada yer alan Japonya ve Güney Kore bu ay birkaç sıra geriledi.


Bloomberg’in 53 büyük ekonomiyi dahil ettiği sıralamada Avrupa ülkeleri ve ABD’nin ciddi bir düşüş gösterdiği görülürken Meksika sıralamada son sırada yer aldı.


Bir ay önce 30’uncu sırada olan ve neredeyse orta sıralarda yer alan ancak bu ayki listelemede 15 sıra gerileyen Türkiye ile ilgili detaylarda şu bilgilere yer verildi:


“Türkiye koronavirüs vakalarında kullandığı metodu değiştirdi. Kasım ayının sonunda tartışma yaratan semptom göstermeyen vakaları açıklamama kararından vazgeçen Türkiye’de o günden beri günlük vakalarda sıçrama yaşandı” 

Bloomberg tarafından hazırlanan listede Türkiye'nin koronavirüs değerleri şu şekilde paylaşıldı:

Son 1 ayda her 100.000 kişide görülen vaka sayısı: 1.860
1 aylık vaka/ölüm oranı: yüzde 0.4
Covid-19 aşısına erişim: yüzde 30.1
Pozitif test oranı: yüzde 14.8
Karantinanın sertliği: 63 puan

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum