Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Normalleşmede öncelik turizmde, oteller açılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında ele alınan normalleşme takviminde öncelik verilen turizmde ilk etapta korunaklı oteller açılacak

Reklam
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Normalleşmede öncelik turizmde, oteller açılacak
29 Nisan 2020 - 07:35
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısında ele alınan normalleşme takviminde öncelik verilen turizmde ilk etapta korunaklı oteller açılacak.

 

Bakanlar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye için tünelin ucundaki ışık göründü” sözleriyle açıkladığı normalleşme eylem planları ele alındı. Bakanlıkların ayrı ayrı hazırladığı normalleşme planı, 100 günlük icraat programına benzer şekilde ülke geneline, sektörlere ve illere yönelik yol haritasını içerecek. Erdoğan’ın açıklayacağı planın tüm uygulama aşamaları takvime bağlanacak. Bu dönemde öncelik ekonomiye, ticarete, turizme ve gıdaya verilecek.

 

Kabinede gündeme gelen takvime göre Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dünyada ilk kez uygulayacağı sertifikasyon sistemine göre otellerin sosyal mesafeye göre kademeli olarak açılacak. Ramazan Bayramı’nın ardından daha korunaklı ve dışarıyla etkileşimi az olan oteller öncelikli olarak açılacak. Otellerde bakanlığın hazırladığı kurallar listesine uygun şekilde açık büfe yasaklanacak, eğitimli personelle hizmet verilecek, bekletmeli oda seçeneklerinin uygulanması şartı getirilecek.

 

AVM’lerin açılışına vaka sayısının az olduğu şehirlerden başlanacak. Ancak AVM’ler açılsa dahi yemek katı, sinema salonları, eğlence alanları, spor merkezleri ve çocuk oyun alanları gibi kalabalık ortak kullanım alanları ilk etapta hizmet vermeyecek. Ağustos ayının sonuna kadar yerel yönetimlerce organize edilen, konser, tiyatro, şenlik, sinema gösterimi gibi etkinlikler de yapılamayacak.

 

Koronavirüs salgınının seyrine göre restoran, kafe, berber, kuaför gibi yerlerin belli saatlerde, dönüşümlü olarak, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uygun şekilde açılması öngörülüyor. Şehirlerarası otobüs ve tren seferleri de kademeli olarak başlatılacak. Yurt içi uçuşların ise bayramdan sonra dar kapsamlı başlatılması yurt dışı uçuşların ise belirli bir süre daha yapılmaması öngörülüyor.

Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum