Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Defineciler mahvetmişti! 12 bin yıllık Dipsiz Göl, çamur göl oldu

Definecilerin mahvettiği ve eylem planı kapsamında eski haline döndürülmeye çalışılan Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl tüm çalışmalara rağmen eski berraklığına kavuşamadı.

  • Reklam
Defineciler mahvetmişti! 12 bin yıllık Dipsiz Göl, çamur göl oldu
09 Temmuz 2021 - 13:58
Reklam
Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası'nda kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan ve manzarasıyla ilgi çeken, define kazısı sonucu yok olan ve eylem planı kapsamında eski haline döndürülmeye çalışılan, Buzul Çağı’ndan kalma 12 bin yıllık Dipsiz Göl berraklığına kavuşamadı.

Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğü'nce ilgili kişilere define arama ruhsatı verilmiş, bölgede, 6 Kasım 2019’da, jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazılmıştı. Kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de 4 gün sürdürülen kazı çalışmaları define bulunamayınca sonlandırılırken yol seviyesi ile birleştirilen göl alanı, taş ve toprak yığını haline döndü.


Kazı sonrası toprak doldurularak kapatılan Dipsiz Göl'ün eski haline döndürülerek turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. 4 maddelik eylem planı kapsamında göl için alana dökülen dayanıksız toprak çıkarıldı. Yerine ise suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döküldü. Göl çevresinin flora ve endemik türlerinin korunmasına yönelik de çalışma gerçekleştirildi.


Yakındaki doğal kaynaktan 1 ay boyunca su verilen göl doldu, su tutmaya başladı ancak berraklığına kavuşamadı. Çamurlu haliyle göl, eski dokusundan uzak görünüme büründü.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum