Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Devlet desteğiyle otel sahibi oldular

Sivas'ın Zara ilçesinde üç girişimci tarafından Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe desteğiyle açılan üç otel, bölge turizmine hizmet veriyor.

  • Reklam
Devlet desteğiyle otel sahibi oldular
29 Temmuz 2019 - 13:06
Reklam

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) Kırsal Kalkınma Programı kapsamında hibe desteği alan girişimciler, Sivas'ın Zara ilçesinde ikisi apart, birisi üç yıldızlı 3 otel hizmete açtı. Üç girişimci tarafından TKDK tarafından verilen hibe desteğiyle açılan üç otel, bölge turizmine hizmet veriyor. Kurumun toplam 2 milyon 650 bin lira hibe desteği verdiği oteller, yaklaşık 15 milyon lira yatırımla ilçeye kazandırıldı.Teksit işiyle uğraşırken ortaklarından ayrıldıktan sonra memleketi Zara'da otele ihtiyaç olduğunu öğrennen ve Kırsal Kalkınma Programı kapsamında proje hazırlayarak ilçenin tek üç yıldızlı otelini faaliyete geçiren otelinin işletmeci Ali Karaman kafe, restoran, yüzme havuzu, kuaför, fitness, cep sineması ve bar gibi bölümlerde ilçeye hizmet verdiklerini söyledi. Karaman, "İlçedeki tek yüzme havuzuna sahip olmamız, fitness ve sinema salonu, otelimizin ilçe halkı tarafından rağbet görmesini sağlıyor. 12 bin nüfuslu bir ilçede ilk başlarda zor oldu. Üçüncü yılına doğru artık yabancı turistler de tercih etmeye başladı. Özellikle Avrupa'dan gelen turistlerimizin varlığıyla daha da iyi durumdayız." diye konuştu.İlçede bünyesinde kafesi, restoranı bulunan bir tese ihtiyaç olduğunu düşünerek yola çıktıklarını anlatan Apart otel işletmecisi Şükrettin Turan, otelin 5 milyon liraya mal edildiğini, TKDK'den 1 milyon lira hibe aldıklarını, 16 daireden oluşan apart otelde 13 kişiye iş kapısı açtıklarını söyledi.


Diğer apart otelin işletmecisi Muhammed Emin Pala da TKDK'den 900 bin lira hibe desteği aldıkları oteli yaklaşık 4 milyon lira yatırımla ilçeye kazandırdıklarını kaydetti. Otelde 10 personelin görev yaptığını anlatan Pala, üç kuşaktır sürdürdükleri market işletmeciliğine de devam ettiklerini sözlerine ekledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum