Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünya yeni bir seyahat kriziyle karşı karşıya!

Koronavirüs salgını gölgesinde yaklaşan turizm sezonuyla birlikte ülkeler, turizmi canlandırmak için yeni çıkış yolları arıyor

  • Reklam
Dünya yeni bir seyahat kriziyle karşı karşıya!
18 Mart 2021 - 15:59
Reklam
Ülkeler ekonomilerinin can damarı olan turizmi canlandırmak için çıkış yolları ararken aşı üretimi ve dağıtımındaki sorunlar ve her ülkenin aşıya eşit ulaşamaması, dünyayı yeni bir seyahat kriziyle karşı karşıya getiriyor.

Mart 2020`de koronavirüs salgınının pandemiye dönüşmesiyle birlikte dünya genelinde havayolu trafiği Nisan 2020`de 2019`un aynı dönemine göre yüzde 96 düşerken yaz aylarının gelmesiyle gevşetilen önlemler sektörü biraz canlandırsa da yolcu sayıları yıllık bazda yüzde 70 azaldı. Oteller de aynı ölçüde süreçten etkilendi.


Koronavirüs aşısının üretimi ve dağıtımı, 2021 yazı için sektöre umut olsa da, özellikle aşılama sürecindeki aksaklıklar süreci zora sokması sonrasında birçok ülke, farklı yollarla sezon öncesi krizi aşmaya çalışıyor.


İngiltere

Avrupa ülkelerine kıyasla aşılama sürecinde daha başarılı olan İngiltere'de aşı pasaportu uygulanacağına dair resmi bir açıklama henüz gelmedi. Ancak ülke, AB'nin pasaport teklifini görüşüyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson'da İngiltere'de aşı pasaportu uygulanmasının gözden geçirileceğini açıkladı.

Avrupa
Avrupa Birliği Komisyonu, AB içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasının yaza kadar hayata geçirilmesi için yasal düzenleme hazırladı. Aşı sertifikasında hangi aşıların geçerli olacağına AB üyelerinin kendileri karar verebilecek. Sertifikayla Avrupa Birliği'nde (AB) onaylı aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek. Ancak AB ülkeleri, diğer aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

Bazı Kuzey Avrupa ülkeleri şimdiden aşı pasaportu gibi uygulamalara başlayacağını açıkladı. Danimarkalı yetkililer, bu sertifikaya sahip olanların iş seyahatlerine, spor etkinliklerine, kültürel faaliyetlere, hatta restoranlara gidebileceğini belirtirken Schengen bölgesinin bir parçası İzlanda da ocak sonundan itibaren aşı olanlara dijital belgeler vermeye başladı. İzlanda`ya girişte bu tür bir belgeyi gösterenlerin sınırdaki kısıtlamalardan muaf tutularak seyahat edebileceği, COVID-19 testi yaptırmak zorunda kalmayacağı açıklandı. 


Avrupa Birliği ülkeleri uzlaşma sağlayamadı
Özellikle Fransa, Belçika ve Polonya gibi ülkeler, aşı tedariğinde büyük problemler yaşıyor. Bu durum bazı ülkelerin aşı sertifikasına karşı çıkmasına neden oluyor. Herkesin aşıya erişimi olamayacağını gerekçe gösteren Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, buna ek olarak aşıların ne kadar koruyucu olduğunun henüz tam olarak bilinmediğini, bu tartışmanın birkaç ay sonra yapılması gerektiğini söyledi. Almanya da öneriyi savunmuyor ancak özel sektörün uygulamaya geçmesi halinde yasal olarak engellenemeyeceği görüşünü öne çıkarıyor.

Aşı pasaportuna geçmeyi şu an için düşünmeyen ülkeler arasında Polonya da bulunuyor. Ancak Polonya hükümeti, geliştirilen bir akıllı telefon uygulamasıyla aşı olanların ülkeye varışta karantinaya girmemesini sağlıyor.

Çin
Koronavirüsün ilk kez görüldüğü ülke olan Çin, dijital sertifika da denilen aşı pasaportunu devreye sokarken Çin`in Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan açılamada aşı pasaportunda aşı ve koronavirüs testi bilgilerinin yer alacağı belirtildi. Detayları henüz netleşmese de, pasaportların dijital ve uluslararası tanınırlığı olması bekleniyor.

ABD
ABD basınında aşı pasaportu uygulaması konuşulsa da bu konuda atılmış resmi bir adım yok. Bazı eyaletler aşı kartı talep ediyor ancak uluslararası seyahatlerde geçerli değil. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) şu anda gereksiz seyahatlerden caydırma adımları atıyor. ABD'de aşılar veya aşı belgeleri için yerleşik uluslararası standartlar bulunmadığını açıkladı.

Geçen ay aşı sertifikası tartışmaları yoğunlaştığında böyle bir sisteme henüz karşı olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri, aşının virüsün bulaşmasını ne derece engellediği, ne kadar süreyle koruyucu olduğu gibi birçok konuda yeterli bilgi bulunmadığını hatırlatmıştı.

Dünya genelinde 10 Şubat itibarıyla 151,5 milyon kişi COVID-19 aşısı olmuş durumdayken bu dünya nüfusunun henüz sadece yüzde 1,93`ünün aşı olduğunu gösteriyor. 450 milyon nüfuslu AB içinde ise aşı olanların sayısı şimdilik sadece 18,3 milyon.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum