Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyada ilk! Yapay yer çekimli uzay oteli 2025'te açılıyor

Son yıllarda hız kazanan uzay turizmi yatırımları ile uzayda konaklama ve tatil yapma fikri artık hayal olmaktan çıkıyor.

  • Reklam
Dünyada ilk! Yapay yer çekimli uzay oteli 2025'te açılıyor
01 Aralık 2020 - 12:49
Reklam
Son yıllarda hız kazanan uzay turizmi yatırımları ile uzayda konaklama ve tatil yapma fikri artık hayal olmaktan çıkıyor. İçerisinde mutfak, restoran ve sinemaların da olacağı ve 400 kişi konaklama kapasiteli uzaydaki ilk ticari otelin 2025 yılında hizmete açılması bekleniyor.
 
Tasarımı Gateway Foundation tarafından yapılan, Alman bilim adamı Von Braun'ın adı verilen ve yapay yer çekimi bulundurulacak uzay istasyonu aynı zamanda bir otel olarak da hizmet verecek ve 2025 yılında yörüngede olacak. 

Bir dış, bir de iç halkanın birbirinin etrafında dönerek yapay bir yer çekimi yaratılmasını sağlayacak şekilde tasarlandığı otelin yapımı için Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yapımında kullanılan teknoloji kullanıldı ancak yapay yer çekimi sayesinde otel misafirlerinin normal bir biçimde hareket etmeleri sağlanacak. Böylece otel çalışanları ve misafirler uzay istasyonunda konforlu bir biçimde uzun bir süre konaklayabilecek.
24 kapsülün bulunacağı halka biçimindeki uzay otelinde bazı kapsüllerde kalıcı olarak konaklanabilecek, bazıları da uzay ajanslarına kiralanacak. Geri kalanlarda ise uzaya gelen turistler konaklayacak.

Gateway Foundation tarafından yapılan açıklamaya göre uzay otelini, her hafta ortalama 100 turistin ziyaret etmesini bekliyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum