Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyanın en büyük havalimanı müzesi İstanbul Havalimanı'nda açıldı

Dünyanın en büyük havalimanı müzesinin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirildi.

  • Reklam
Dünyanın en büyük havalimanı müzesi İstanbul Havalimanı'nda açıldı
18 Temmuz 2020 - 09:20
Reklam

Dünyanın en büyük havalimanı müzesinin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla İstanbul Havalimanı’nda gerçekleştirildi. 

Dünyanın sıfırdan yapılan en büyük havalimanı olma özelliği taşıyan İstanbul Havalimanı, bu kez bin metrakarelik alana kurulan dünyanın en büyük havalimanı müzesine ev sahipliği yapmaya başladı. Dış Hatlar Giden Yolcu Terminali arındırılmış yolcu bölümünde hazırlıkları tamamlanan ve Türkiye genelindeki 29 müzeden getirilen toplam 316 tarihi eserlerle, dünya vatandaşlarına Türkiye’nin tarihi birikiminin tanıtımının amaçlandığı İstanbul Havalimanı Müzesi’nin açılış töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yeni Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile turizm stratejik sektör olarak kabul edildi. Turizm gelirlerini artırmak için yeni stratejileri devreye aldık. Bunların içinde en önemlisi tanıtım stratejilerinde yaptığımız değişikliklerdi. İlk etapta geçen yıl Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı hayata geçirdik. Turizm sektörünün de yönetiminde yer aldığı bir sistemi dünyada 100 yıldır kullanılan bir sistemi Türk turizm sektörü hayatına kazandırdık. Tanıtım stratejilerinde çeşitliliğe giderken yeni stratejileri devreye aldık. Bunlardan bir tanesi de İstanbul Havalimanı Müzesi. Dünyada HUB noktası olarak bilinen sayılı büyük havalimanlarında mevcut olan bugünden itibaren de İstanbul gibi dünyanın en büyük havalimanlarından biri olan ve en büyük hub noktalarından biri olan İstanbul Havalimanı’nda hayata geçireceğimiz müzesi Türk turizmine kazandırmış oluyoruz” diye konuştu.

ürkiye’ye giriş yapmadan geçen transit yolcuların da turizme kazandırılmasının amaçlandığına dikkat çeken ve amaçlarının Türkiye’ye gelen yabancı misafirin üçte birinin giriş yaptığı İstanbul Havalimanı’nda İstanbul’a giriş yapmadan transit geçiş yapan yaklaşık15 milyon misafirin aklını çelmek olduğuna dikkat çeken Bakan Ersoy ''Amacımız bu her yıl 15 milyon transit yolcunun aklını çelerek neler kaçırdığını kendine göstererek bir daha ki seneki seyahat programında İstanbul’u ve Türkiye’yi tatil programına almasını sağlamak. Bir 15 milyonda İstanbul’dan giriş yapıp sonra ülkesine dönen misafir var. Onlara da Anadolu’nun genelindeki kültürel zenginliklerimiz tarihi zenginliklerimizi tanıtıp bir daha ki sene farklı bir programla Türkiye’ye gelmesi için yeni bir amaç oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum