Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyanın en büyük havayolu şirketi 30 yıl sonra ilk kez zarar açıkladı!

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının turizmi etkilemesi sonrası dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Emirates’ten açıklama geldi.

  • Reklam
Dünyanın en büyük havayolu şirketi 30 yıl sonra ilk kez zarar açıkladı!
12 Kasım 2020 - 18:44
Reklam
Yılda 58 milyon yolcu taşıyan Birleşik Arap Emirlikleri merkezli havayolu şirketi Emirates, koronavirüsün dünya turizmine etkisi sebebiyle otuz yıl sonra ilk kez zarar açıkladı.

Associated Press’in haberine göre, BAE merkezli şirketten yapılan açıklamaya göre pandemi sürecinde iki ay boyunca uçakların park ettiği belirtilirken, şirketin gelirinin bu yılki işletme maliyetlerindeki yüzde 52'lik düşüş ve kargo trafiğindeki artışa rağmen, gelirlerin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 75 düşüşle 3.2 milyar dolara düştüğü belirtildi. 
Hava taşımacılığını tam anlamıyla durma noktasına geldiğinin belirtildiği açıklamada altı aylık süre içerisinde 3,4 milyar dolarlık zarar açıkladı.


Mevcut mali yıla, hava yolcu trafiğinin tam anlamıyla durduğu küresel bir kilitlenmenin ortasında başladıklarını belirten Şirketin CEO’su Şeyh Ahmed Bin Saeed Al Maktoum konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada "Kimse geleceği tahmin edemez, ancak kullanılabilir bir koronavirüs aşısı ortaya çıktığında seyahat talebinde ani bir iyileşme bekliyoruz ve kendimizi bu talebi karşılamaya hazırlıyoruz” ifadelerini kullandı.Azalan hava taşımacılığı talebi sonrasında Emirates Group on binlerce işçiyi işten çıkarmış, çalışan sayısını yüzde 24 azaltarak 81.334'e düşürmüştü. Emirates Air ise, mevcut şartlarda çalışanlarının maaşlarından yüzde 25 ila 30 arasında kesintiye gitmişti.

Geçtiğimiz yıl 58 milyon yolcu taşıyarak dünyanın en çok kullanılan havayolu şirketlerinden biri olan Emirates, bu yıl Nisan ile Eylül arasında sadece 1,5 milyon yolcu taşıdı.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum