Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyanın en büyük uçağı satışa çıkarıldı! İşte fiyatı ve özellikleri

Kanat açıklığı bir futbol sahasından daha geniş olan dünyanın en büyük uçağı Stratolaunch satışa çıkarıldı.

  • Reklam
Dünyanın en büyük uçağı satışa çıkarıldı! İşte fiyatı ve özellikleri
17 Haziran 2019 - 16:37
Reklam

Stratolaunch isimli bu dev uçağın kanat genişliği tam 117 metre. Stratolaunch, bünyesinde tam 6 Boeing 747 motoru barındırıyor. Uzay araştırmalarında kullanılmak üzere tasarlanan devasa uçak, Haziran ayı sonunda roketleri yaklaşık 10 bin metre yüksekliğe taşıyıp oradan uzaya fırlatacak.

 

Uzaya gönderilecek roketleri atmosferin üst katmanlarına taşıyacak olan uçağın dikkat çeken özellikleri şu şekilde:

Kanat genişliği tam 117 metre (Boeing 747'nin iki katı) uzunluğunda olan Stratolaunch, yaklaşık 250 tonluk taşıma kapasitesiyle uzay araştırmalarında görev alacak. 226 ton ağırlığındaki dev uçak, 250 ton yük taşıma kapasitesine sahip. Mohavi Çölü'nde özel bir hangarda üretilen uçak tam 6 jet motoruna sahip. Dev uçak 28 tekerden destek alıyor. 

15 metre kuyruk uzunluğuna sahip olan uçak tam 8 bin 200 bin metrekarelik özel tasarlanan hangarda üretildi. Uçağın kanat açıklığı tam 117 metre. İkiz gövdesi ve kokpitleriyle bilimkurgu filmlerinden çıkmışa benzeyen uçağın uzay araştırmalarındaki maliyeti büyük oranda düşürmesi bekleniyor. Geleneksel roket kalkışlarına bir alternatif olan bu teknik, uyduların yörüngeye daha uygun ve verimli bir şekilde taşınmasını sağlayacak.

Geçtiğimiz aylarda 150 dakika süren test uçuşunu başarı ile tamamlayan dünyanın en büyük uçağı için istenen ücret ise 400 milyon dolar yani yaklaşık 2.35 milyar TL.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum