Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu

Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından her yıl hazırlanan Dünya Geneli Yaşam Maliyeti (Worldwide Cost of Living) sıralaması belli oldu.

  • Reklam
Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu
19 Kasım 2020 - 06:07
Reklam
Giyim kuşam masraflarından kira maliyetlerine 138 farklı ürün ve hizmetin bedeli dikkate alınarak oluşturulan sıralamanın zirvesinde Hong Kong yer aldı.

Sıralamada Hong Kong'u Zürih, Paris, Singapur, Tel Aviv, Cenevre, Kopenhag ve Los Angeles takip ederken geçen yıl Hong Kong ile aynı düzeyde olan Singapur ve Osaka sıralamada gerilere düştü.


Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit'in (EIU) yıllık raporuna göre, Singapur'daki fiyatlar yabancı çalışanların Covid-19 salgını nedeniyle ülkeden çıkması nedeniyle düştü. Rusya'nın başkenti Moskova rubledeki değer kaybı sayesinde 20 basamak birden gerileyerek en pahalı 106'ncı şehir olurken Moskova'da yaşamanın maliyeti, yedinci sıradaki New York'un yarısı kadar oldu.


Listede İstanbul ise bir yıl önceki yıla kıyasla pahalılık sıralamasında en çok yükselen kent olurken İstanbul, 24 sıra birden yükseldi ve dünyanın en pahalı 96. kenti oldu. Tayland'ın başkenti Bangkok da listede 20 sıra birden geriledi ve 46. en pahalı şehir oldu.

Çoğu Çin kenti, ABD-Çin arasında tedarik zincirlerini zorlayan ve tüketici fiyatlarını artıran teknoloji savaşı yüzünden listede ön sıralara çıktı. Listede Londra üç basamak yükselerek 20.liğe çıktı, New York ise Cenevre'yle birlikte 7. sırayı paylaştı.

Batı Avrupa kentleri artık pahalı

Latin Amerika, Afrika ve Doğu Avrupa kentleri geçen yıldan bu yana ucuzlarken, Batı Avrupa kentleri daha pahalı oldu. En pahalı 10 kentin dördü, Zürih, Paris, Cenevre ve Kopenhag oldu.

EIU Dünya Yaşam Pahalılığı endeksi, 130 büyük kentte Eylül ayındaki mal ve hizmet fiyatlarını kıyaslıyor.

Son yıllarda genelde Asya şehirlerinin sıralamada başı çektiğini ancak salgının bu yılki sıralamayı değiştirdiğini söyleyen EUI Dünya Hayat Pahalılığı biriminin başı Upasana Dutt "Tüketici ürünlerinde en keskin fiyat artışı bilgisayar fiyatlarında olurken, giyecek fiyatlarında düşüş oldu" dedi.

Lojistik sorunlar da fiyatları artırırken, tuvalet kağıdı ve makarna gibi ürünlerdeki problemler aynı kategoride fiyatları yükseltti. Raporda yer verilen 10 mal ve hizmet kategorisinde en büyük artış tütün ve eğlencede görülürken, giyecek fiyatlarında en büyük düşüşü görüldü. 

EIU'nun raporu, yabancı çalışanlar için hazırlanıyor ve uluslararası şirketlerin çalışanlarının iş gezileri ve yabancı çalışanlara yönelik maaş ve masraf ödemelerini belirlemekte kullandığı verilerle hazırlanıyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum