Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünyanın merkezinde! İstanbul'daki tarihi han satışa çıktı

2. Abdülhamit döneminde padişahın doktorlarından Nuri Kenan Paşa tarafından 1800'lü yıllarda yaptırılan tarihi han satışa çıkarıldı.

  • Reklam
Dünyanın merkezinde! İstanbul'daki tarihi han satışa çıktı
07 Şubat 2021 - 13:03
Reklam
Sultanahmet'te bulunan Leman Esma Kasay Han, Sultan 2. Abdülhamit döneminde padişahın doktorlarından Nuri Kenan Paşa tarafından 1800'lü yıllarda yaptırıldı.

O dönemde burayı muayenehanesi olarak kullannan ve sarayda doktorluk yaptığı zamanlardan arta kalan anlarında Kanlıca'da bulunan evinden çıkıp muayenehanesine gelen Nuri Kenan Paşa burada hastalarını ücretsiz tedavi ediyordu.


Nuri Kenan Paşa bir süre sonra muayenehanesini torunu Leman Esma Kasay'a hediye etmesinden sonra muayenehanesinin bulunduğu han Leman Esma Kasay Han'ı olarak anıldı.


İstanbul'un kalbinde yer alan ve dünyanın en önemli tarihi simgelerine komşu olan bina, Ayasofya'ya 70 metre, Yerebatan Sarnıcı'na 30 metre, Sultanahmet Camii'ne ise 100 metre uzaklıkta. Ayrıca bina, tüm şehirlerin, Doğu Roma İmparatorluğu'na uzaklığının ölçülmesi amacıyla yaptırılan ve dünyanın merkezi olarak kabul edilen Milyon Taşı'nın da hemen yanında bulunuyor.


Nuri Kenan Paşa'nın varislerinin aldığı kararla satışa çıkarılan tarihi Leman Esma Kasay Han'ı için 120 Milyon lira isteniyor. Aile büyüklerinin satıştan tek bir isteği var o da, yeni alıcının bu handa bulunan kültürü ve tarihi koruması.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum