Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ehliyet ve kimliğini değiştirmeyenler dikkat! Herkesi ilgilendiriyor

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren kimlik ve ehliyet yenileme işlemi devam ederken hala çipli kimliklerini almayan ve ehliyetini değiştirmeyenlere önemli bir uyarı geldi.

  • Reklam
Ehliyet ve kimliğini değiştirmeyenler dikkat! Herkesi ilgilendiriyor
07 Temmuz 2019 - 12:54
Reklam

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle kimlik kartları, ehliyet ve pasaport ile ilgili değişiklik kararı, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girerken yeni kimlikler çipli hale geldi. Bugüne kadar 37 milyon vatandaş, çipli kimliklere geçti. Hla kimliklerini değiştirmeyenler için ömeli bir uyarı geldi.

 

İşte yapmanız gerekenler.

Kimlik yenilemek için ilk yapmanız gereken, Nüfus Müdürlüklerinden randevu almak. Bu işlem zorunlu. Kimlik kartı başvuruları için randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Alo 199 numaralı çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz. 

 

Kimlik yenilemey giderken yanınızda olması gereken belgeler ise şunlar:

Nüfus cüzdanınız. Nüfus cüzdanı olmayanlar için sürücü belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, TSK kimlik kartı, sarı basın kartı, hakim ve savcı kimliği, avukatlık kimlik kartı, öğretmen kartı da kimlik yerine geçiyor. 

Son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf

22.5 liralık (değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont. Değişim ücretini başvurunuzdan önce vergi dairesi müdürlüklerine, 'ivd.gib.gov.tr' internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırmanız gerekiyor.

 

Kimlik yenileme: 22.50 TL 

Evlilik nedeniyle kimlik değişimi: 22.50 TL 

Eskiyen kimliği değiştirme: 22.50 TL 

Yeni doğan bebek için kimlik çıkarmak ücretsiz. Doğumdan itibaren 1 ay içinde bebeğin kaydı yapılmamışsa: 22.50 TL 

Kimlik kaybedilmişse: 45 TL

 

Yeni çipli kimliklerler pasaportsuz seyahat

Yeni kimlik kartının üzerinde bulunan çip TC kimlik numarası, adı, soyadı, anne adı, baba adı, doğum yeri ve tarihi, cinsiyeti, medeni hali, kan grubu, dini, veriliş tarihi, kart seri numarası, belgenin geçerlilik tarihi ile kişiye özgü biyometrik verileri içeriyor. Akıllı kart şeklinde tasarlanan bu kartlar, kopyalanmasını önleyen ve kart içinde bulunan bilgilerin değiştirilmesini engelleyen güvenlik önlemlerine sahip. Kimlik kartındaki bilgiler elektronik olarak tutulduğundan, elektronik ortamda yapılan sağlık gibi bir çok hizmete erişim hem hızlı hem de daha güvenli oluyor.

 Vizesiz seyahat anlaşması olan ülkeler için pasaportsuz yolculuk imkanı tanıyor.

Pasaportların yenilenmesi için son tarih olarak belirlenen bir süre yok. Mevcut pasaportunuz, süresi bitinceye kadar geçerli. Yani 10 yıllık bir pasaportunuz varsa, çipli pasaport için istiyorsanız hemen ya da 10 yıl sonra başvurabilirsiniz. Pasaport yenileme işlemi de yine nüfus müdürlükleri üzerinden yürütülüyor. Başvuru belgeleri kimlik yenileme ile benzer. 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum