• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

EMITT katılımcıları isyan etti! ''Çantacı değil turizmci istiyoruz''

Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında gösterilen ve bu yıl 24. kez kapılarını açan EMITT, katılımcılarını isyan ettirdi.

  • Reklam
EMITT katılımcıları isyan etti! ''Çantacı değil turizmci istiyoruz''
03 Şubat 2020 - 11:12
Reklam
Reklam
Reklam

Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında gösterilen ve bu yıl 24. kez kapılarını açan EMITT, katılımcılarını isyan ettirdi.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakanlığı, TOBB, Türk Hava Yolları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi destekleriyle düzenlenen dünyanın ve Türkiye'nin her bir köşesinden gözde tatil rotalarını bir araya getirme hedefiyle başlayan fuarda aradığını bulamayan katılımcılar, gerek katılımcı gerekse ziyaretçi profilinin geçen yıllara oranla düşük olduğunu ve her geçen yıl profilin daha da düştüğünü dile getirdiler.

2 yıl öncesine kadar dünyanın 3 turizm fuarı arasından gösterilen EITT'in bu yıl dördüncü olarak lanse edildiğini de dikkat çeken katılımcılar katılımın az olmasından dolayı geçen yıllarda 12'ye kadar çıkan hall sayısının bu yıl 5-6 Hall ile sınırlı kalmasının da bu düşüşü gösterdiğini dile getirdi.

Sektör profesyonellerinin katılımına açık olan günlerde dahi beklenilen ilginin görülmediğini söyleyen katılımcılar  "Dünyanın dördüncü büyük Turizm Fuarı olarak lanse edlen Emitt Fuarı'ndayız, görüntü bizi çok memnun ve mutlu etmedi. Turizmde beklediğimiz müşteri potansiyeli gelmedi. Profesyonelleri beklerken çantacı diye tabir edilen ve sadece standlardan çanta ve kalem toplayan kişileri ağırlıyoruz. Ayrım yapmadan standlarımıza her gelen kişiye aynı özeni gösteriyoruz ancak, fuarın asıl katılımcıları olması geren sektör profesyonellerini görememekten ve işbirlikleri kuramamaktann dolayı memun değiliz'' ifadelerini kullandılar.

Fuar katılımcılarından olan Troyka Transport Müdürü Cengiz Deliktaş katılımcı profilinin geçmiş yıllara oranla oldukça düşük olduğunu ve bu bir çok turizmcinin de düzenlenen fuardan hala haberinin olmadığını belirtirken ''Bizim katılım sağladığımız bölgede bile bir çok turizmci arkadaşımızın fuarın düzenleneceği tarihle ilgili bilgisi yok. Fuara katılımın az olmasından dolayı tanıtım bütçesi de azaltılmış ya da bizi nasıl olsa biliyorlar ve nasıl olsa geliyorlar mantığı ile hareket ederek çok büyük bir hata yapmışlar. Dünyanın sayılı fuarları arasında gösterilen EMITT'i bu şekilde görmekten dolayı çok üzgünüm'' açıklamasında bulundu.

Konyalı turizmci Hikmet Çetiner'de fuarın sönük geçeceğinin açılışta kendini belli ettiğini, bazı STK'ların ve Bakan Ersoy arasında yaşanan gerginliğin ve soğukluğun açılıştan itibaren kendini hissettirdiğini dolayısıyla bu olumsuz havanın fuarın geneline yayıldığını belirtti. 

İlk günden itibaren fuarın genelinde çantacıların yoğunlukta olduğuna dikkat çeken Çetiner ''İlk gün kalabalıktı açılış dolayısıyla, ancak özellikle bakan bey belli standların dışında bir çok kurumun standına uğramadı. Bunun nedenini aslında tüm sektör paydaşları biliyor. Bu soğuk hava fuarın genelinde de maalesef hissedildi. Sektör profesyonllerini beklerken standa gelen herkesin çanta sorması da bir çok katılımcıyı isyan ettirdi. EMITT gibi dünyanın sayılı fuarları arasında gösterilen bir oragnizasyonu bu halde görmekten dolayı çok üzgünüm. Geçtiğimiz yıl Ankara'da 4. sü düzenlenen turizm fuarın da bile buradakinden daha fazla sektör profesyoneli ile temas kurduk iş bağlantıları yaptık. Dilerim ki bundan sonraki yıllarda gerek tanıtım gerek reklam anlamında seslerini daha fazla duyurmak için farklı kanalları ve özellikle turizm sektöründeki yayınları kullansınlar ve direk olarak turizm camiasına hitap etsinler. Yoksa çantacı fuarı olarak anılmaya devam edecekler'' ifadelerini kullandı

YORUMLAR

  • 0 Yorum