Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Erken alınmayan tatil pahalıya mal olacak

2022 turizm sezonunda tatil için fiyatların mart ayı sonunda yüksek sezon fiyatlarına gelebileceğini belirten turizmcilerden erken alın uyarısı geldi.

  • Reklam
Erken alınmayan tatil pahalıya mal olacak
24 Kasım 2021 - 06:09
Reklam
Son dakikacı yerli turiste kurdaki hareketlilik nedeniyle pahalıya patlayacak tatil için turizmciler, yıl içinde dövizdeki kur artışları nedeniyle de yukarı yönlü fiyat revizeleri olabileceğini ifade etti.

Erken rezervasyon döneminde daha önceki yıllarda Haziran ayına kadar süren uygun fiyatların, 2022 turizm sezonunda Mart ayı sonunda yüksek sezon fiyatlarına gelebileceği uyarısını yapan turizmciler yabancı turist talebinin 2022 sezonunda çok yüksek olabileceğine dikkat çekerek bu yıl erken rezervasyonun öneminin daha çok arttığına dikkat çekti.


Yerli turiste oteller dolmaya başlamadan rezervasyon yapın çağrısında bulunan turizmciler yeni yaz sezonu için erken rezervasyon kampanyalarının başladığını, seyahat acentalarının yüzde 50’ye varan indirimler uygularken, fiyatların önceki yıla göre yüzde 25 arttığını ve bu fiyat artışının sezonda yüzde 50-60’ları bulacağını belirtti.


Her yıl 10 milyon kişinin paket turlardan yararlandığının tahmin edildiği Türkiye'de bunların yüzde 55-60’ının Haziran ayına kadar devam eden erken rezervasyondan yararlandığı düşünülüyor. Bu yıl, pandemi etkisi yine son dakika rezervasyonlarını artırsa da iç piyasada artan bir erken rezervasyon talebi yaşanmıştı. Bu nedenle yeni sezon için erken rezervasyonun daha yoğun geçmesi bekleniyor. Pandeminin sektörde yarattığı tahribatın 2022’de geride kalacağına dair umutlu olduklarını belirten TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, 2022’de yabancı turistin daha yoğun olacağı göz önüne alındığında, sezonda uygun fiyata tatil yapma olanağını ortadan kaldırabileceğini vurguladı.


Aralık ayı sonuna kadar erken rezervasyon kampanyalarından yararlanılmasını öneren TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Erken değil tam zamanı diyorum ve yurttaşlarımızı mümkün olan en kısa bir süre içinde rezervasyonlarını yapmaya davet ediyorum. Zira Aralık ayından sonra yeni kurlara göre belirlenmiş yeni fiyatlar, yurt dışı pazarındaki hareketlilikten dolayı fiyatların yukarı doğru gelme ihtimali olabilir. Dolayısıyla çok daha uygun tatil yapabilmeleri için şimdiden rezervasyonlarını yapmaları gerekiyor. Şu an Türkiye’de otellerdeki tatilcilerin yüzde 10’unu iç Pazar oluşturuyor ve bu oranı yüzde 25’e çıkarmayı amaçlıyoruz. 2022 yılı da bunun için bir sınav gibi gözüküyor. Bu yıl tatil bir yatırım aracına dönüştü. Şimdi müşteri 15 bin TL’ye aldığı tatil, 13 bin TL’ye düştüğünde 2 bin lirasını geri alabiliyor. Dolayısıyla tatil bu sene kıymetli bir yatırım. Şu anda 5 bin TL olan tatili, sezonda 13-15 bin TL’ye alacaksınız. O da yer bulursanız. Erken rezervasyonda satamazsak sezonda satabileceğimiz bir arz kalmayacak.''

Dövizdeki artış maliyetlere doğrudan yansıdığını kaydeden Ege Turistik İşletmeler ve Konaklama Birliği (ETİK) Başkan Yardımcısı Bülent Süzer ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Bu hafta aldığımız malı öteki hafta aynı fiyata alamıyoruz. Her hafta yüzde 30 zam görüyoruz. Oda fiyatlarını en çok maliyet etkiliyor. Bu sebeple gelecek sezon için öngörülebilir fiyatlama yapamıyoruz. Şu an erken rezervasyonda, fiyatlar uygun. Sezon için belirsizlik var. Ne kadar artar ön göremiyoruz. Nisan-mayıs gibi odalar azaldıkça fiyatlar artacak. İç pazarın bu kadar yılda turizmdeki bu doğal düzeni anlaması gerek. Yerli turist hep son dakikacı. Erken rezervasyonu kaçırınca da fiyatların pahalılığından şikayet ediyor. İç turizmde erken rezervasyona alışan tatilci sayısı her yıl biraz daha artsa da çoğunluk hala son dakikacı. Bu yıl sezondaki yüksek fiyatları gören yerli turist tatilden vazgeçebilir. İç turizmde daralma olabilir. Turizmde sürdürülebilirlik oturan fiyatlarla mümkün, bu döviz kurlarıyla maalesef hayal.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum