Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Evden verimli çalışmak için yapılması gerekenler!

Dünya genelinde koronavirüs vakalarının hızla artması kamu ve özel sektörde evden çalışma konusunu da gündeme getirdi.

  • Reklam
Evden verimli çalışmak için yapılması gerekenler!
16 Mart 2020 - 19:31
Reklam

Dünya genelinde koronavirüs vakalarının hızla artması kamu ve özel sektörde evden çalışma konusunu da gündeme getirdi.

 

Google, Microsoft, Amazon ve birçok dev şirket koronavirüs nedeniyle ofislerini kapatırken çalışanlarına evden çalışma tavsiyesi verdi. Diğer taraftan Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede okullar tatil edildi. Pek çok sektörde faaliyet gösteren şirketler toplantılarını iptal ederken, turizm sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket de bir bir evden çalışma düzenine geçiyor. Dünya genelinde evden çalışanların sayısının milyonları bulabileceği tahmin ediliyor.

 

Durum böyle olunca çalışanlar için evden verimli çalışmak şirketlerin geleceği ve ekonomi için büyük önem arz ediyor. Uzmanlar evde yapılacak birkaç ufak düzenlemeyle evden de ofisteki kadar etkili çalışabilmenin tüyolarını açıkladı.

 

İşte evde verimli çalışmanın ipuçları...

 

Evinizde çalışma köşesi oluşturun

 

Evinizde verimli çalışabilmek için sizi kimsenin rahatsız etmeyeceği ayak altı olmayan ve çevredeki seslerden etkilenmeyeceğiniz bir bölge oluşturun. Buraya sabit bir masa ile sandalye yerleştirin ve gerekli dosyalarınızı taşıyın. İşinizle alakalı olmayan her türlü obje kitap ve dergiyi etrafınızdan kaldırın. Aileniz ile sizi çalışırken rahatsız etmemeleri konusunda konuşun. Varsa evcil hayvanlarınızında çalışma köşenize gelmesini sınırlayın. 

 

Uzmanlara göre verimli çalışabilmek için ideal sıcaklık 20 derece. Hava sıcaklığı optimal değerden dayanılabilir en yüksek değere doğru yükseldikçe ya da azaldıkça bıkkınlık, dikkatsizlik, kan dolaşımının azalması, vücutta su ve asit baz dengesinin bozulması, hata sayısında artış, düşünsel ve beceri isteyen işlerde randıram düşüklüğü gibi ciddi sağlık sorunları ortya çıkabiliyor. Diğer taraftan yeterli aydınlatma da iş performansında büyük bir önem taşıyor. Bu yüzden çalışma köşenizi ne çok ne de fazla ışık alan ve ışığın sol tarafınızdan geleceği şekilde düzenlemelisiniz. Ayrıca çalışma odasını sık sık havalandırmalısınız.

 

Ofisteki çalışma rutininize devam edin

 

Uzmanlar, evden çalışma düzenine geçildiği zaman ofisteki zaman çizelgesinin sürdürülmesinin en önemli etkenlerden biri olduğunu düşünüyor. Yani her gün ofise gittiğiniz günlerdekiyle aynı saatte kalkmalı, aynı zamanda masaya oturmalı ve aynı aralıklarla mola vermelisiniz.

 

İşe gidiyormuş gibi giyinin

 

Evden çalıştığınız zaman ofistekine benzer bir şekilde giyinmek ya da makyaj yapmak size anlamsız gelebilir ancak, iş kıyafetlerinizi giyerek çalışmanın motivasyonu arttıracağı ve işinize odaklanmanızı kolaylaştıracağı düşünülüyor.

 

Eğer işiniz çalışırken bilgisayar kullanımızı gerektiriyorsa, ofiste kullandığınız yazılımlara ve donanıma evinizde de sahip olmanız gerekecektir. Bu yüzden evden çalışma düzenine geçmeden önce bilgisayarınızda gerekli kurumları yaptığınıza emin olmalısınız. 

 

Firma sahipleri, üstleriniz ve iş arkadaşlarınızla sürekli iletişimde olun

 

İşinizin sürekliliği ve başarısı için iş arkadaşlarınız ve yöneticileriniz gerektiğinde sizinle kolayca iletişim kurabilmeli ve siz de onlarla temasa geçebilmelisiniz. Bu durum ortaya çıkan sorunlarda kolayca aksiyon alınabilmesini sağlarken, olası sağlık problemlerinde de hayat kurtarabilir. Bunun için WhatsApp, Facebook, Google vb.  platformlarda ortak gruplar  oluşturabilirsiniz.

 

Çalışma ve dinlenme modlaı oluşturun

 

Gününüzü saatlere bölerek ne zaman iş ne zaman dinlenme yapacağınızı seçebilir, molalarınızı ayarlayabilir; bilgisayar ve akıllı cihazlarınızı buna gre düzenleyebilirsiniz. Örneğin Excel, Photoshop, Word gibi programları çalışma moduna, Netflix, Youtube ve diğer eğlence programlarını dinlenme moduna ekleyerek, kendinizi olası dikkat dağınıklığından da koruyabilirsiniz.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum