Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Finansal İstikrar Raporu'nda turizm detayı!

Merkez Bankası tarafından Finansal İstikrar Raporu yayınlandı.

  • Reklam
Finansal İstikrar Raporu'nda turizm detayı!
28 Mayıs 2021 - 11:06
Reklam
Koronavirüs salgınına karşı küresel ölçekteki kapanma önlemlerinin kademeli şekilde gevşetilmesi, salgın boyunca alınan ve çoğunluğu hâlen devam eden ekonomik ve finansal destekleyici tedbirler ve takip eden dönemde aşı konusundaki gelişmelerin katkısına işaret edilen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu'nda 2020 yılı ikinci yarısından itibaren küresel iktisadi faaliyette toparlanma eğilimi başladığı hatırlatıldı.

Salgının ve salgın döneminde sağlanan mali desteklerin etkisi ile artan reel sektör ve kamu sektörünün yüksek borçluluğunun hem gelişmiş ülkelerde hem GOÜ’lerde birer kırılganlık unsuru olarak ön plana çıktığının altı çizildiği Merkez Bankası tarafından yayınlanan Finansal İstikrar Raporu’nda, devam eden koronavirüs salgınının turizm gibi hizmet sektöründeki toparlanmayı sınırladığına dikkat çekildi.


Bankacılık sermaye yapısının güçlü görünümünü korumayı sürdürdüğüne dikkat çekilen raporda  şu açıklamalara yer verildi:


''2020 yılı ikinci yarısında ihracatta görülen artış eğilimi, küresel büyüme görünümünün kademeli şekilde iyileşmesi ve önemli ticaret ortaklarımızın bulunduğu Avrupa ülkelerinde salgın kaynaklı kısıtlamaların daha ziyade hizmetler sektörüyle sınırlı kalmasıyla 2021 yılı Ocak-Nisan dönemi itibarıyla devam etti. Pandeminin etkisini sürdürmesi, başta turizm olmak üzere hizmet sektöründeki toparlanmayı sınırlıyor. Bankacılık, sermaye yapısı güçlü görünümünü korumayı sürdürüyor.


Yurtiçindeki makro ekonomik ortamda iyileşme yaşanırken cari denge ve enflasyona yönelik riskler ise önemini korudu. Senenin geri kalanında sıkı parasal duruşun etkisinin belirginleşmesi bekleniyor. Makrofinansal istikrarı destekleme anlamında enflasyon ve cari denge görünümünde iyileşme bekleniyor. Sıkı parasal duruş, geçici ve dışsal oynaklıklara yönelik bir tampon işlevi görecek. Şirketlerin döviz pozisyonundaki iyileşme mali bünyelerinin, döviz kurunda yaşanan gelişmelere yönelik dayanıklılığını artırıyor. Cari işlemler dengesinde görülen iyileşme sonraki dönemde de devam edecek.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum