• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Galata Kulesi'nde rant kapısı aralandı!

İstanbul Büyükşehir Belediye'nin (İBB) elinden alınınca yargı engeline takılan ve şimdi kanun çıkarılan Galata Kulesi'nin iktidara yakın dernek ve vakıflara kiralanmasından endişe ediliyor.

  • Reklam
Galata Kulesi'nde rant kapısı aralandı!
17 Mart 2023 - 06:00
Reklam
Reklam
Reklam
İstanbul'un en önemli simge yapılarından biri olan tarihi Galata Kulesi'ni İBB'den yargı engeline takılmadan almak için harekete geçilirken bu amaçla AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan torba yasa teklifinin içine belediyelerin elindeki tüm kültürel eserlerin Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devrini zorunlu hale getiren bir madde eklendi.

TBMM Sanayi Komisyonu'nda kabul edilen teklifin yasalaşması halinde Galata Kulesi, Gezi Parkı, Yerebatan Sarnıcı giriş yapısı ve Talat Paşa Konağı gibi İstanbul'un tarihi binalarının CHP yönetimindeki İBB'nin elinden alınıp yargı engeline takılmaksızın Vakıflar'a devredileceği belirtilen ve komisyonda düzenlemeyi eleştiren CHP milletvekilleri, teklifin bu haliyle yasalaşması halinde başta Galata Kulesi olmak üzere kritik tarihi eserlerin TÜRGEV, TÜGVA, ENSAR gibi dernek veya vakıflara seçimlerden hemen önce uzun süreyle kiralanabileceğinden endişe ettiklerini söylediler.


Organize sanayi bölgeleriyle ilgili yasa teklifinin içerisine üstü örtülü ifadelerle konulan maddenin belediyelerle kamu kurumlarının mülkiyetine geçmiş tüm vakıf ve kültür varlıklarının Vakıflar'a geçmesini öngördüğünü belirterek maddenin tekliften çıkarılması için önerge veren CHP milletvekilleri getirilen bu teklifle özellikle AKP'nin yerel yönetimleri kaybetmesi sonrasında, belediyelerin uhdesinde bulunan kültürel taşınmazların Vakıflar yoluyla TÜRGEV, TÜGVA veya ENSAR gibi vakıflara sağlanan imtiyazların devam etmesinin amaçlandığını söyledi.


2019 seçimlerine yapılan itirazlar üzerine İBB yönetimi kayyuma devredilince Galata Kulesi apar topar belediyeden alınıp Kule-i Zemin Vakfı adına tescil edilmiş ancak seçimlerin ikinci kez kazanılması üzerine İBB dava açıp kararın yürütmesini durdurmuştu. Daha sonra Galata Kulesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlandı. İBB, aynı yöntemle elinden alınan Haliç kıyısındaki tarihi binayı mahkeme kararıyla geri alınca Galata Kulesi ve Gezi Parkı için emsal oluşturmuştu. Yasa çıkarsa artık mahkeme devre dışı kalacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum