Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Global otel zincirinden teması azaltan yeni mobil uygulama

Dünyanın franchise veren en büyük şirketi Wyndham Hotels & Resorts koronavirüs salgını döneminde teması azaltmak amacıyla yeni mobil uygulamasını kullanıma sunduğunu açıkladı.

  • Reklam
Global otel zincirinden teması azaltan yeni mobil uygulama
02 Aralık 2020 - 15:46
Reklam
90 ülkede bulunan yaklaşık 9 bin oteliyle dünyanın franchise veren en büyük şirketi Wyndham Hotels & Resorts, tasarım, kişiselleştirilmiş deneyimler, hesap yönetimi, oyunlaştırılmış deneyimler ve daha fazlasını bir araya getiren yeni mobil uygulamasını iOS ve Android platformlarında kullanıma sunduğunu açıkladı.

Kullanıma sunulan uygulamayla ilgili olarak verilen bilgilere göre uygulama, hem seyahat edenlerin, hem de otellerin pandemi şartlarının gerekliliklerine cevap verecek yenilikçi ve dijital çözümler aradığı bir dönemde, konaklama sırasında faydalanılabilecek ve teması azaltan özellikleri ön plana çıkarıyor. 


İOS ve Android uygulama mağazalarından indirilebilen yeni Wyndham uygulamasının sunduğu kullanıcı deneyimi, ziyaretçilerin önümüzdeki dönem için tatil tercihlerine ve 2021 seyahat planlarına ilham verecek şekilde yeniden tasarlandı.


Uygulamayla ilgili açıklamalarda bulunan Wyndham Hotels & Resorts Dijital Hizmetler Kıdemli Başkan Yardımcısı Jessica Davidson, “Ziyaretçiler araçla ulaşabilecekleri konaklama imkanlarını her zamankinden daha çok tercih ediyor ve Wyndham; La Quinta by Wyndham, Days Inn by Wyndham ve Super 8 by Wyndham gibi yerleşmiş, ziyaretçilerin tanıdığı ve güvendiği markaların gücünü sunuyor. Bu uygulama tüm ziyaretçiler, özellikle de pandemi sırasında seyahat edenler açısından çığır açacak, bir yandan misafirlerin günümüzdeki beklentilerine cevap verirken, diğer yandan gelecek için sağlam bir temel oluşturacak özelliklere sahip” dedi.

Yeni uygulamanın olabilecek en kritik dönemde hayata geçirildiğini, pandeminin dijital uygulamaların benimsenmesini hızlandırdığını ve ziyaretçilerin artık kolaylaştırılmış ve az temas gerektiren deneyimler beklediğini vurgulayan Davidson şöyle devam etti:

''Bu uygulama, binlerce franchise otelimizin bu beklentilere cevap vermesine yardımcı oluyor ve doğrudan rezervasyonun en hızlı ve en kolay yolunu açıyor. Böylece hem misafirlerimiz, hem de franchise otellerimiz açısından bir kazan-kazan durumu ortaya çıkıyor.”

Kullanıma sunulan uygulama sayesinde misafirler check-in ve check-out işlemlerini mobil olarak gerçekleştirebiliyor ve dolayısıyla otel personeliyle temaslarını da azaltabiliyor.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum