Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Global turizmde Türkiye'nin eli güçlendi

İkinci dalga korkusunun sardığı ve turizmde yeniden kırmızı alarma geçilen Avrupa'da rakiplerinin turizm tedbirlerinde zayıf kalması Türkiye’nin elini güçlendirdi.

  • Reklam
Global turizmde Türkiye'nin eli güçlendi
18 Ağustos 2020 - 09:50
Reklam

İkinci dalga korkusunun sardığı ve turizmde yeniden kırmızı alarma geçilen Avrupa'da rakiplerinin turizm tedbirlerinde zayıf kalması Türkiye’nin elini güçlendirdi. Sektör temsilcileri, Türkiye’nin avantajlı olduğunu ve önümüzdeki yıl en iyi toparlanacak ülkelerden biri olacağını belirtiyor.

Ukrayna pazarının açılmasıyla başlayan turist hareketi, İngiltere, Rusya ve Almanya ile devam ederken haftasonu hava yoluyla 72 bin 479 turistin geldiği Antalya'da turistlerin gidebilecekleri ülkelerin kısıtlığı olduğunu söyleyen Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “En yakın ve güvenli destinasyonlarından birisi biziz. O nedenle şans bizden yana. Eğer bir aksilik yaşanmazsa, koronavirüste artış gözlemlenmezse, bu turistler Antalya’ya yönelir. Şu an günde yaklaşık 20 bin Rus turist geliyor” diye konuştu.2020 yılı için Türkiye'nin iki büyük pazarı Rusya ve Almanya'dan ayda 250 ile 300 bin kişi getireceklerini belirten Bentour Reisen CEO'su Deniz Uğur 2019 yılında gelen 5 milyon Alman turistin yüzde 30'unu yakalayacaklarını düşündüğünü belirterek ''Her şeyi gelecek yıl adına yapıyoruz. Ufak da olsa hareket sağlanması gelecek yıl için iyi olacak. Yoksa 2-3 yıllık kayıp olur. O sebeple 1.5 milyon Alman da gelse ne mutlu bize, başarı olacak” diye konuştu.


Bu yıl için Türkiye'ye 6 milyon Rus getirme hedefleri olduğunu erken rezervasyon döneminde de yüzde 25'lik kısmı yani 1.5 milyonun satıldığını belirten Pegas BDT Ülkeleri Koordinatörü Orhan Sancar ''Şimdi günlük 25 bin kişi gelmeye başladı. O da erken rezervasyon müşterisinin gelmesiyle başladı. Böyle devam ederse 6 milyonluk hedefin yüzde 50'sini yakalayabiliriz. Aksilik olmaz sezon kasım sonuna uzarsa 3 milyonu yakalarız diye düşünüyoruz" dedi.Türk otellerindeki konaklama fiyatlarının geçen yıla göre en az yüzde 20 azaldığını söyleyen TUİ Rusya'nın Genel Müdürü Taras Demura ise Kasım sonuna kadar Rusya'dan yaklaşık 1.2 milyon turist geleceğini belirterek şu ifadeleri kullandı: ''Bunlardan 350-400 bin kadarı TUI Rusya aracılığıyla gelecek. Bu yıl yapılan toplam satışların yaklaşık yüzde 30'u salgın nedeniyle ertelenen turlar kapsamında, yüzde 70'i yeni rezervasyon. Türkiye'ye yönelik tüm TUI uçuşları Ağustos ayının son haftasına kadar satıldı" 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum