Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Göbeklitepe Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları listesinde

National Geographic Traveler Dergisi'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları listesinde Göbeklitepe'ye de yer verildi.

Göbeklitepe Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları listesinde
03 Ocak 2020 - 18:47
Reklam

National Geographic Traveler Dergisi'nin "Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları" listesinde Göbeklitepe'ye de yer verildi.

 

Göbeklitepe, dünyaca ünlü National Geographic Traveler Dergisi'nin 2020 yılında Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları listesine alındı. Liste, derginin okuyucularına küresel bir seyahat kılavuzu oluşturmak için kültürel etkileşim, toplum yararı, coğrafik ve tematik farklılık, sürdürülebilirlik ve değer ilkeler gözetilerek hazırlandı.

 

Konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, derginin 17 kişiden oluşan uluslararası editoryal ekibi tarafından hazırlanan 25 maddelik listenin kültür kategorisine Türkiye'den Göbeklitepe de girdi. 

 

Kültür listesinde tarihin sıfır noktası olarak nitelenen Göbeklitepe'nin keşfinin, insanlık tarihini değiştirecek bulgulara sahip olduğu belirtildi. Dünyanın dört bir yanından tarihi ve kültürel mirasların yer aldığı listede Göbeklitepe ile ilgili olarak "Yaklaşık 11 bin 600 yıl önce oluşturulan anıtsal kireçtaşı sütunları, ilk medeniyetlerin beşiği olan Bereketli Hilal'in kuzey ucunda ve Türkiye'nin güneydoğusunda yer alıyor." ifadelerine yer verildi.

 

National Geographic Traveler Dergisi'nin 2020 yılında Mutlaka Görülmesi Gereken Seyahat Noktaları listesinde kültür, şehir, doğa ve macera kategorilerinde seyahat noktaları bulunuyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam