Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Google'dan Türkiye turizm sektörüne ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Google tarafından hazırlanan ve işletmeler için değerli ve güncel bilgilerle dijital pazarlama ipuçları içeren Think with Google platformu, Türkiye’deki turizm sektörüne ilişkin değerlendirme ve verileri gündemine taşıdı.

  • Reklam
Google'dan Türkiye turizm sektörüne ilişkin dikkat çeken değerlendirme
12 Ağustos 2020 - 18:52
Reklam

Google tarafından hazırlanan ve işletmeler için değerli ve güncel bilgilerle dijital pazarlama ipuçları içeren Think with Google platformu, Türkiye’deki turizm sektörüne ilişkin değerlendirme ve verileri gündemine taşıdı.

Think with Google platformunda yayınlanan ve turizm sektörü için ilham verici bir rehber niteliği taşıyan bilgilere göre, bu dönemde sektör oyuncularının değişen tüketici ihtiyaçlarını ve eğilimleri doğrultusunda hızlı aksiyon almaları büyük önem taşıyor.Think with Google platformunda yer alan bilgilere göre, Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 85’i turizm amaçlı seyahate çıkmadan önce bilgi almak için online video izlerken bu kullanıcıların yüzde 71’inin tercih ettiği ana kaynak durumunda olan YouTube’da, Türkiye’de seyahat kategorisindeki izleme süreleri yılın ilk yarısında geçen seneye göre yüzde 51 oranında artış gösterdi. 


Tüketici, izole tatil ve seyahat seçeneklerine yöneliyor 


Think with Google platformunda yayınlanan bilgilere göre seyahat ile ilgili aramalarda, 2019 yılının aynı dönemine kıyasla Mart ayında yüzde 25, Nisan ayında yüzde 72, Mayıs ayında ise yüzde 61 seviyelerine varan düşüşler görülürken normalleşme sürecinin hayata geçirilmesiyle birlikte, tüketicilerin seyahat sektörüne yönelik ihtiyaçları, beklentilerinin de değiştiği görüldü. Koronavirüs salgını sonrasında hayata geçirilen normalleşme süreci kapsamında tüketicilerin daha izole tatil olanaklarına yönelik arayışları dikkat çekici oranlarda yükseliş kaydederken haziran ayında villa aramaları 2019 yılına göre yüzde 101, bungalov aramaları yüzde 42, dağ evi ve bağ evi yüzde 85, karavan yüzde 71, tekne kiralama ise yüzde 64 oranında artış gösterdi.

Temmuz ortası itibariyle toplam seyahat sektörü arama hacmi 2019 yılındaki arama hacminin yaklaşık yüzde 90’ına kadar ulaştığının belirtildiği bilgilere göre Google Türkiye’nin 2020 yılında Kantar Araştırma Şirketi ile birlikte yaptığı çalışmada, Türkiye’deki tatilcilerin alışkanlıklarına ve tercihlerine yönelik önemli veriler de ortaya çıktı. Bu araştırmaya göre katılımcıların yüzde 60’ı zaman tasarrufu sağlaması, fiyat avantajı ve daha kolay karşılaştırma yapabilme ve bilgi edinebilme açısından rezervasyonlarını online yaptığını ve bu rezervasyonlarda en çok cep telefonundan faydalandığını belirtirken seyahat edenlerin yüzde 75’inden fazlası karar verme sürecinde Google Arama, fiyat karşılaştırma siteleri, online seyahat acentaları gibi temas noktalarında mobil telefonunu kullanıyor. 

Turizm sektörü, önceliği dijital dönüşüme vermeli 

Gezginler satın alma öncesinde, gerek uçuş ve konaklama, gerekse tatil paketleri için dijital teknolojileri her zamankinden yoğun şekilde kullanıyor. Think with Google’da yer alan bilgiler, uzun vadede işlerini daha dirençli ve güçlü kılabilmek için, turizm sektöründeki oyuncuların  bu süreçte dijital dönüşüme daha fazla odaklanması gerektiğini gösteriyor. 

Think with Google’da yer alan bilgilere göre, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında turizm sektöründe faaliyet gösteren paydaşların iş modellerini yeni normale göre adapte edebilmesi için şu noktalar öne çıkıyor:

Bu dönemde dijital pazarlama stratejilerinin optimize edilmesi, marka mesajlarının ve kreatif çalışmaların test edilmesi öneriliyor. Google ve YouTube gibi platformlardaki arama trendleri, üçüncü parti araştırmaları ve verileri izleyip analiz etmek değerli içgörü ve avantajlar sağlıyor. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum