Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Gri pasaportta flaş gelişme! Almanya'da sınır dışılar başladı

Almanya’da Sol Partili milletvekili Gökay Akbulut'un, ‘’Medyada, bazı kesimlerin Gri Pasaport’la adam kaçırdığı ve bir organizasyonun bu işin arkasında olduğu bilgileri yer alıyor. Bununla ilgili herhangi bir araştırmanız var mı?’’ sorusuna Almanya İçişlei Bakanlığı tarafından cevap verildi.

  • Reklam
Gri pasaportta flaş gelişme! Almanya'da sınır dışılar başladı
26 Nisan 2021 - 00:38
Reklam
Türk vatandaşlarının, Türkiye'nin Hizmet Pasaportu ile kaçırılması olayı ve kullanılan yöntemlerin bilindiğinin belirtildiği Almanya İçişleri Bakanlığı'nın 21.04.2021 tarih ve 4/46-47 sayılı cevabında bu pasaportların bir çok kişiye, 90 gün ya da 180 gün Almanya'da kalmaları için düzenlendiğinin görüldüğü bilgisine yer verildi.

Bakanlık, bu tür pasaportları alanların amaçlarının kısa süreli olarak Almanya'ya geldikten sonra, uzun süreli kalmak ya da burada iltica başvurusunda bulunmak olduğunu belirtti.


Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


‘’Bu Hizmet Pasaportları'nın Türkiye'den haksız yere alınmasında bir rüşvet çarkının döndüğünü tahmin ediyoruz. Sınırlardaki polis ya da gümrük kontrollerinde, seyahat amaçlarında şüphe görülenleri derhal sınır dışı etmeye başladık. Federal Alman Polisi, bu yılın başından beri bu konuda dikkatli olunması konusunda uyarıldı ve kendilerine bilgi verildi. Federal polis, Ocak 2021'den itibaren, Türk emniyeti ile yakın bilgi alışverişine girmiş ve 25 Ocak'ta, Bayvera'nın Yukarı Pfalz Bölgesi Başsavcılığı tarafından, uluslararası insan kaçakçılığı şüphesi ile bir soruşturma başlatılmıştır. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiler, soruşturma makamlarının elindedir.  Türkiye’den bilgileri aldık ve sınırlarda yakalananları sınır dışı ediyoruz.’’


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum