Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam

Hac ve Umre acentaları rotayı Karadeniz'e çevirdi

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl hac ve umre ziyaretlerinin iptal olması bu alanda faaliyet gösteren seyahat acentalarının alternatif turlar aramasına neden oldu.

Hac ve Umre acentaları rotayı Karadeniz'e çevirdi
20 Temmuz 2020 - 14:23 - Güncelleme: 24 Temmuz 2020 - 10:54
Reklam

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle bu yıl hac ve umre ziyaretlerinin iptal olması bu alanda faaliyet gösteren seyahat acentalarının alternatif turlar aramasına neden oldu.

Hac ve umre organizasyonu yapan seyahat acentalarının büyük bir kısmı uçak bileti satışlarına yönelirken bir çok seyahat acentası da rotasında ise yurt içi turlara çevirdi.  Yaz aylarının bir diğer seçeneği ise tatil bölgelerinde acentalar aracılığıyla kiralanan villalar olurken, acentaların misafir portföyü, yurt içi kültür turlarına talep oluşturmaya başladı.

Hac ve umre organizasyonu düzenleyen seyahat acentalarının kendilerine göre istihdam ve çalışma alanı oluşturduğunu hatırlatan Hac, Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin şu açıklamalarda bulundu “Bir kısmı tek işi bu olduğu için bu dönemi desteklerle atlatmaya çalışacaklar. Bir kısmı ise muhafazakar tatil imkanı oluşturan tatil turları ile yurt içindeki inanç merkezlerine yönelik programlar oluşturuyor. Umre için yeni yılın başından itibaren umutlarımız var; o zamana kadar acentaları ve nitelikli iş güçlerini ayakta tutabilmeliyiz” 


Alternatif olarak kültür turları düzenlediklerini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Denetim Kurulu Üyesi Fetullah Aşkın ise “Önceden çok önem vermediğimiz uçak bileti satışlarını da öne çıkardık. Acentalarımızı ayakta tutmak için alternatif geliştiriyoruz. İç turizmin daha da canlanmasıyla özellikle hac mevsimi yeniden gelene kadar böyle devam edeceğiz. Şu anda Karadeniz popüler durumda. Aynı zamanda bölge için geliştirdiğimiz alternatif tatil programları da var. Kendi havuzu olan villalar için misafirlerimize aileleriyle izole bir tatil imkanı da oluşturduk” diye konuştu.

Suudi Arabistan yapılan açıklamada, bu yıl yurt dışından hacı adaylarının kabul edilmeyeceği belirtilmişti. 27 Şubat’tan itibaren de umre yapılamıyor. Bu nedenle alt ve temsil seyahat acentalarıyle birlikte 1000 acentenin bulunduğu hac turizminde 1 yıllık dönemde faaliyet olmayacak. Umre için de benzer bir tablo öngörülse de, takip edilecek gelişmelerle birlikte yıl sonu için umutlu olan seyahat acentaları da var.


Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum