Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Helal turizm pazarı gözünü Rus Müslümanlara dikti

Türkiye’nin stratejik üstünlük kurmaya çalıştığı helal ürünler pazarının son yıllarda büyümeye başladığı pazarlardan biri de Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya.

  • Reklam
Helal turizm pazarı gözünü Rus Müslümanlara dikti
16 Temmuz 2022 - 13:12
Reklam
Halen 25 milyon Müslümanın yaşadığı Rusya’da gelecek 10 yılda Müslümanların nüfusa oranının yüzde 30’u yakalaması öngörülürken bu çerçevede öne çıkan sektörlerden biri helal turizm.

Helal turizm konseptiyle hizmet veren Türkiye merkezli turizm ve sağlık firmalarının Rusya genelinde tanıtım faaliyetlerini artırması halinde alternatif tatil seçenekleri arayan Rus Müslümanların tercihlerinin yönlendirilebileceği belirtirken turizmin yanı sıra kozmetik, ilaç ve tekstil sektörleri de Türk firmalar için önemli bir helal pazar oluşturuyor. Rusya Federasyonuna bağlı olan ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan Tataristan, Başkurdistan, Çeçenistan, Dağıstan, İnguşetya, Kabardino Balkarya, Karaçay Çerkesya ve Kuzey Osetya Alanya özerk cumhuriyetlerinde helal pazar potansiyelinin büyümesi açısından önem arz ederken Rusya’da 2019’da 429 olan helal ürün satan birim sayısı 2020’de 602’ye kadar yükseldi.

Ülkede helal belgelendirmesi yapılan temel sektör gıda olsa da kozmetik ve otelcilik alanlarında da yakın zamanda belgelendirmelere başlandığı belirtilirken Türk firmalarının özellikle su ürünleri ve meyve sebze mamulleri gibi Rusya’da potansiyel arz eden ürün gruplarında da helal üretim imkanlarını değerlendirmesi, klasik anlamdaki hayvansal ürün helal ürün algısının dışında farklı bir pazarlama stratejisini benimsemesinin faydalığı olacağı belirtiliyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum